نظرخواهی

انتصاب های استاندار جدید را برای پیشرفت استان چگونه ارزیابی می کنید؟

تازه های سایت

20. آبان 1397 - 20:00
مسئله بافت‌های فرسوده از جمله چالش‌های اکثر شهرهای ایران بوده که یکی از ریشه‌های شکل‌گیری چنین بافت‌هایی را می‌توان از زمان گسترش خیابان‌ها دانست چراکه با این رویکرد توجه و رسیدگی به بافت‌های قدیمی‌تر کمرنگ شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری چهارفصل؛ استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های زلزله خیز کشور به حساب می آید و هر چند وقت یکبار  زلزله های  کوچک یا بزرگ این استان کوهستانی را می لرزاند.

مشکلات بافت های فرسوده در شهرهای استان  همواره یکی از دغدغه های مردم و مدیران شهری بوده است. محلات فرسوده در فضای شهری، از یک سو دارای ریشه های سکونتی ارزشمند با غنای فرهنگی، اجتماعی و معماری است و از طرف دیگر به جهت فرسودگی شدید، نبود دسترسی مناسب به خدمات شهری، وجود مشکلات اجتماعی و امنیتی و آسیب پذیری در برابر زلزله و نیز عدم تطابق با زندگی امروز شهری و شهرسازی مدرن دارای مشکلات  زیرساختی هستند.

 

 

بافت های‌ فرسوده شهر یاسوج مرکز استان  که مدت ها است سوژه رسانه های تصویری و مکتوب این استان و حتی کشور قرار گرفته است  برای مردمانی که در این مناطق سکونت دارند، خطرات بسیاری دارد و بهسازی و نوسازی آن نیازمند توجه ویژه دولت است.

زلزله های کوچک می تواند زنگ هشداری باشند چرا که اعلام می کنند منطقه فعال شده است، البته نباید مردم را نگران کرد از طرفی هم نباید واقعیت ها را پنهان کرد.

 

 

باید گفت که استان کهگیلویه و بویراحمد بر روی گسل های زلزله قرار گرفته است و زلزله تمام نقاط استان را با درصد های متفاوت از نسبی تا پر خطر تهدید می کند و براساس مطالعات انجام شده، بخش های زیادی از استان روی کمربند زلزله قرار دارند، نقاط سردسیری استان دارای وضعیت پرخطرتری نسبت به مناطق گرمسیری هستند.پس این امر توجه ویژه به بخش های فرسوده استان را واجب واقدامات جدی تری را می طلبد.

 

یکی از مناطقی که دارای بافت فرسوده بوده خیابان جمهوری یاسوج است که در چند سال گذشته به دلیل عریض کردن جاده قسمتی از آن توسط شهرداری تخریب شد اما متاسفانه به دلایلی چون کمبود اعتبار همچنین عدم رضایت مالکین، از سرعت آین کار کاسته شد و امروزه کوچه های تنگ و کم برخوردار از امکانات رفاهی را نظاره گر هستیم که دارای بافت فرسوده ای هستند .

 

 هر چند پیش بینی زلزله کاری غیر ممکن است اما چون یک پدیده طبیعی است این احتمال وجود دارد که هر لحظه در هر نقطه ای از استان کهگیلویه وبویراحمد اتفاق بیافتد  پس به این نتیجه می رسیم که شهروندان در این نقطه حساس از شهر یاسوج در مکانی غیر ایمن و غیر استاندارد سکونت دارند و هر لحظه ممکن است بر اثر زلزله ای پیش بینی نشده خانه روی ساکنان این منازل بعضا قدیمی تخریب شود.

در زیر می توانید ادامه تصاویر را مشاهده نمایید؛

 

---
---
---
---
---
---
---
---
 
 
انتهای پیام/

نظرات کاربران

شبکه اطلاع رسانی دانا
قلم_گزینشی