نظرخواهی

آیا ازعملکرد مهدی روشنفکر در توسعه شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون راضی هستید؟

تازه های سایت

30. مرداد 1400 - 16:02
نمایندگان مجلس در آخرین آزمون ورود به پاستور از صبح امروز صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت را بررسی و در پایان این بررسی ها رای اعتماد یا عدم اعتماد خواهند داد.

به گزارش چهارفصل بررسی صلاحیت وززرای پیشنهادی دولت و رای اعتماد به گزینه های مطرح شده از سوی رئیس جمهور از صیح امروز در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت.

 

حضور رئیس جمهور در مجلس برای دفاع از وزرای پیشنهادی

آیت الله رئیسی رئیس جمهور امروز (شنبه 30 مرداد) به منظور دفاع از برنامه‌های وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت. 

وی  2.5 ساعت وقت دارد تا از صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی در برابر نمایندگان مجلس دفاع کند. 

رئیسی گفت: وقت بسیار خوبی را مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی گذاشت که باید از رئیس مجلس و نمایندگان تشکر کنم.

وی با اشاره به برنامه‌های کلان دولت سیزدهم ادامه داد: می دانیم فرصت خدمت کوتاه و رنج‌ها و مشکلات مردم بسیار است. کاهش نقش های تصدی گرایانه و افزایش نقش میدان ساز دولت برای بسیج ظرفیت مردمی به خصوص جوانان از دیگر حوزه های مورد تاکید در برنامه دولت است. 

رئیس جمهور با تاکید بر عدالت و پیشرفت گفت: تمامی برنامه‌ها به گونه‌ای تنظیم شده که موجب عدالت و پیشرفت شود. عدالت محوری در شایسته سالاری و شکستن باندهای بسته قدرت است. 

وی در مورد مشکلات کشور بیان داشت: ما یک برنامه فوری با محوریت مشکلات کشور تدوین کرده‌ایم و یک برنامه میان مدت نیز تدوین خواهد شد. اولویت اول ما در دولت مهار کرونا و ارتقا وضعیت بهداشتی در کشور است. تسریع در واکسیناسیون عمومی و ارتقا سطح درمان را دولت دنبال می‌کنیم.اولویت بعدی تقویت معیشت مردم و تقویت فضای کسب و کار است.

رئیس جمهور بیان داشت: در کابینه تلاش شده ترکیبی از تجربه و جوان‌گرایی باشد. روش انتخابات همکاران به این شکل بوده که یک فراخوانی در سایت کردیم و مردم و نخبگان افراد بسیاری را معرفی کردند و این مشارکت مردم در معرفی نیروهای کارآمد برای دولت موثر بود.

وی ادامه داد: وزرای پیشنهادی غیر از دو وزیری که در این اواخر معرفی شدند بقیه ده‌ها بار نامشان در سایت آمده بود و بعد اسامی به ۹ کارگروه ارسال شد. بعد هم این افراد مصاحبه شدند و سپس خودم هم با عزیزان دیدار داشتم و از مراجعی مانند قوه قضائیه نیز استعلام شدند.

رئیسی اضافه کرد : ما سراغ بسیاری از افراد که نامشان در ذهن شما است رفتیم. برخی از دوستان ترجیحشان در مجلس بود مانند آقای نیکزاد و آقای امیرآبادی. مطلقا در انتخاب افراد سفارش فامیلی و نسب نبوده است. سعی کردیم افراد شایسته را معرفی کنیم. شاخص‌های رهبری برای انتخاب افراد برای شنیدن نیست و ما هم برای انتخابا به آن‌ها توجه کردیم. 

وی در مورد وزیر آموزش و پرورش گفت: مساله فرهنگ، آینده سازان ومعلمان مساله محوری ما است و طرح رتبه‌بندی مورد تاکید ما است. توجه به مساله شورای عالی آموزش و پرورش مهم است، بررسی کنید روسای جمهور قبلی چقدر در این جلسات حضور داشته‌اند، من خودم در این جلسات حداقل در مسائل مهم حضور خواهم داشت. 

رئیسی در مورد وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: من در آستان قدس از دانشگاه فردوسی خواستم تعدادی از اساتید را در آستان جذب کنیم. آقای باغ گلی جوان تحول‌گرایی است اما برای ایشان خیلی نامه می‌نوشتند و ما بررسی کردیم دیدیم ایشان به درستی دارند کار می‌کنند. حتی تولیت فعلی از تهران گروهی را برای ارزیابی بردند که می‌بینیم تا الان هم دارند کار می‌کنند.

وی در دفاع از آقای باغ‌گلی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: ایشان تجربه مدیریت بیش از هفت هزار دانش‌آموز و هزار معلم را دارند.  در هر حال تصمیم با مجلس شورای اسلامی است.

رئیس جمهور در مورد تجربه وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت: آقای زارع پور توانایی اجرای برنامه‌ةای دولت را دارد.

وی در مورد آقای خطیب گفت: ایشان دانش امنیتی دارند و تجربه سال‌ها حضور در وزارت اطلاعات را دارند. نسبت به جریان مدیریتی در وزارت اطلاعات هم نگاه تحولی داشته باشند و پیشگیری از فساد و جلوگیری از نفوذ و صیانت از مردم را دنبال کنند.

رئیس در مورد وزیر پیشنهادی امور اقتصاد ودارایی اظهار داشت: ما یک چهره جوان می‌خواهیم نظام مالیاتی را تصحیح کند. شفافیت و مدیریت تعارض منافع را دنبال کند. ما چهره جوان فسادستیزی می‌خواهیم. معاون اول را مسئول هماهنگی تیم اقتصادی دولت گذاشتیم. 

رئیسی در مورد وزیر پیشنهادی امور خارجه بیان داشت: آقای امیرعبدالهیان علم و دانش دارد و تمام مراحل وزارت خارجه را دنبال کرده است. 

وی در مرد وزارت بهداشت گفت: عزیزان زیادی در این موضوع بررسی شد، مثلا آقای قاضی زاده که اولویت ایشان بهداشت و درمان نبوده است. اما آقای عین‌اللهی چهره شناخته شده‌ای بودند. 

رئیس جمهور تصریح کرد: در مورد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ آقای عبدالملکی جوان و فساد ستیز بوده است و امین رهبری در تعاون هستند. ایشان دکترای اقتصاد دارند و تجربه مدیریتی دارند. من از بازرسانی که رفتند و عملکرد ایشان را بررسی کردند سوال کردم و گفتند ایشان از مبلغی که دستشان بوده برای ایجد شغل هزینه کرده‌اند. 

وی در مورد وزارت جهاد کشاورزی گفت: دانش و تخصص و شناخت به مساله کشاورزی مهم بود. آقای ساداتی نژاد نسبت به این حوزه تسلط دارد. ما باید جهاد را در وزارت کشاورزی فعال کنیم. در برخی وزارت‌خانه ها یک بخشش فعال است و باید بخش‌های دیگر را فعال کنیم.

رئیسی در مورد وزارت دادگستری گفت: آقای رحیمی آشنا به مسائل قضائی و آشنا به مسائل مجلس و به خاطر حضور در دیوان محاسبات آشنا به دولت است. 

وی در مورد امیر آشتیانی بیان داشت: ایشان هم از افراد خوشنام نیروهای مسلح و ارتش است. 

رئیس جمهور در مورد وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: من وقتی به مجلس آمدم در مورد نام‌هایی که مطرح بود مسائلی را نمایندگان به من گفتند. آقای قاسمی دارای برنامه است. 

وی در مورد وزارت صمت بیان داشت: آقای فاطمی امین را از آستان قدس رضوی می‌شناسم. ایشان وقتی من از آستان می‌خواستم بیایم شرکت‌‌های آستان را در ویترین گذاشتند.

رئیس جمهور در مورد وزیر پیشنهادی علوم گفت: ایشان ۷ سال رئیس یک دانشگاه بزرگی بوده است و روحیه بسیجی دارد. 

وی در مورد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فرهنگ یک موضوع پیشران است. از مجموع بررسی‌ها کسی که دارای دانش و تجربه است آقای اسماعیلی معرفی شد. من با آقای صفارهرندی هم صحبت کردم و ایشان گفتند من آقای اسماعیلی را بهتر می‌دانم. 

رئیسی ادامه داد: اصحاب فرهنگ و هنر بدانند آزادی را خدا به شما داده و ما تضمین کننده آن هستیم. 

وی در مورد آقای وحیدی برای وزارت کشور تصریح کرد: آقای وحیدی یک چهره راهبردی است. وزارت کشور نخ تسبیح بخش‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور است. 

وی در مورد وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری گفت: همه با چهره آقای ضرغامی آشنا هستید. معرفی فرهنگ ایرانی و اقتصاد گردشگری مهم است. بنظرم یک کار تحولی باید انجام شود. با توانمندی ایشان اینکار دنبال شود. 

رئیس جمهور در مورد وزیر نفت گفت: در درون وزات نفت بررسی شد و چهره‌های خوشنام که در علم و دانش مسئولیت‌هایی داشتند آقای اوجی در تمامی ادوار یک چهره موفقی بوده است. در فروش نفت ما امکان و زمینه به لطف خداوند وجود دارد و نگرانی در این زمنیه نداشته باشید.

وی در مورد وزیر پیشنهادی نیرو بیان داشت: ما در این وزارت‌خانه دارای مشکلاتی هستیم و اگر برنامه ششم انجام می‌شد این مشکلات نبود. مدیریت اب در کشور بسیار مهم است و کمبود آب با کمک مردم می‌ـ‌توانیم این مشکل را حل کنیم.

رئیسی در مورد وزارت ورزش و جوانان بیان داشت: من جلساتی را با نامدارت ورزشی داشتیم که از من خواستند یک وزیر ورزشی بگذارم. آقای سجادی روی سکو رفته و دانش و علم در این زمینه را هم دارد. بخش جوانان این وزارت‌خانه باید مورد توجه قرار گیرد. 

وی ادامه داد: تا زمانی که روحیه انقلابی، فساد ستیزی و مردم داری در میان وزرا باشد در خدمتشان خواهیم بود. این شرایط را رهبری به من در مراسم تنفیذ تاکید کردند. من این مجموعه را سالم و کارآمد می‌دانم. دوشرط وزیر شدن دارد یک پیشنهاد رئیس جمهو و بعد اعتماد مجلس.

رئیس جمهور تصریح کرد: پیشرفت در این میدان نیازمند حمایت مجلس محترم است. بررسی اینکه دولت یا مجلس در رونق تولید و رفع بیکاری موفق بوده‌اند یا نه بگویم مردم همه ما را با هم می‌بینند. ما کمیسیون‌های مجلس را بهترین مشاور می‌دانیم و نشان دهیم در عمل از اصحاب ما می‌تـ‌وانیم باشیم و گشایشی در زندگی مردم ایجاد شود.

 

قالیباف: حواشی کمترین تاثیر را در نظر نمایندگان بر وزرا خواهد داشت

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز(شنبه) مجلس شورای اسلامی با تسلیت شهادت امام چهارم شیعیان(ع) گفت: از همه ذاکرین، خطبا و خادمین هیئت‌های مذهبی تشکر می‌کنم چرا که عزاداری‌ها را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خوبی برگزار کردند. ضمن آرزوی قبولی عزاداری‌هایشان در پیشگاه حضرت حق از این عزیزان تشکر می‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن عرض خیر مقدم به سید ابراهیم رئیسی و معاون اولش در  جلسه امروز مجلس گفت: ما در صحن مجلس در چند روز آینده، کارهای مهم و حساسی را به دوش داریم. وزراء پیشنهادی طبق آئین نامه مجلس در جلسات کمیسیون‌ها شرکت کردند، در برنامه‌ریزی که از پیش اجرا شده بود با شکل گیری یک سامانه این فرصت فراهم شد تا یکایک وزرای پیشنهادی در همه کمیسیون‌ها حضور پیدا کنند و همه نمایندگان چهره به چهره با وزراء صحبت کردند.

قالیباف با بیان اینکه بیش از ۲۷۰ جلسه در کمیسیون‌ها به صورت فشرده برگزار شد، گفت: نمایندگان و وزراء شناخت خوبی از یکدیگر پیدا کردند. وزراء پیشنهادی با نگاه‌ها و انتظارات نمایندگان آشنا شدند. این اتفاق خاص بود و باعث شد حواشی کمترین تأثیر را در نظر نمایندگان بگذارد. امیدوارم در این هفته این فرصت فراهم شود که با گفت و شنود به نتیجه نهایی برسیم.

 

مخالفان کلیات کابینه پیشنهادی

نوروزی: برنامه وزرای پیشنهادی کمی نیست

حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات برنامه های وزرای پیشنهادی دولت، گفت: برنامه های ارائه شده اغلب وزرا کیفی و توصیفی بود و بنده برنامه آنان را به صورت کمی ندیدم.

وی بیان کرد: از سوی دیگر در انتخاب وزرای کابینه به سابقه ایثارگری، جانبازی و حضور آنان در جبهه آن طور که باید و شاید توجه نشده است.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس تصریح کرد: رئیس جمهور و وزرای پیشنهادی باید بگویند که در این چهار سال می‌خواهند برای مبارزه با فساد چه کنند و همچنین چه برنامه ای برای ثبت اموال مسئولان و شفافیت در دارایی های آنان دارند.

نوروزی اظهار داشت: باید مشخص شود که در دولت جدید قرار است میزان ایجاد شغل و کاهش تورم در هر سال به چه مقدار برسد. باید پاسخ داده شود که آیا در دولت جدید قرار است بانک اسلامی بدون ربا داشته باشیم یا خیر و باید بدانیم که در این دوره، دولت می خواهد چگونه بر بازار نظارت کند.

وی تصریح کرد: همچنین مسئله دیگر در مورد خصوصی سازی شرکت های ایران خودرو و سایپا است و دولت باید پاسخ دهد که چه برنامه ای برای واگذاری این دو شرکت دارد و نباید این دو شرکت خودروسازی دولتی بمانند.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس تأکید کرد: بنده در برنامه وزرای پیشنهادی ندیدم که برنامه آنها در راستای سیاست های کلی نظام، فعال کردن اقتصاد و دارایی و حل فاصله طبقاتی باشد و به این جهت با کلیات کابینه پیشنهادی دولت مخالف هستم.

 

ملک فاضلی:  همه وزارتخانه ها باید برنامه های اساسی برای مقابله با کرونا داشته باشند

ملک فاضلی در جلسه علنی امروز مجلس در مخالفت با کلیات کابینه پیشنهادی دولت،گفت: جامعه اهل سنت همواره ولایت مداری خود را نشان داده اند اما در کابینه از آنان استفاده نشده و الان انتظار ما این است که در سطوح پایین تر دولت حتما از ظرفیت آنان استفاده شود.

وی بیان کرد: اولین مشکل جامعه ما شیوع بیماری کرونا است و این مسئله فقط مربوط به وزارت بهداشت و درمان نیست و همه کابینه باید در خدمت مقابله با کرونا باشند.

نماینده مردم سراوان در مجلس تصریح کرد: واکسیناسیون شرط اول پیشگیری از بیماری کرونا است و باید بسیار فوری و حداقل با دو دوز برای همه مردم کشور انجام شود و همه وزارتخانه ها باید برنامه های اساسی در این زمینه داشته باشند.

فاضلی بیان کرد: وزرای مختلف باید در خدمت معیشت جامعه باشند و برنامه هایی را جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور داشته باشند و از ابزارهای خود در این زمینه به خوبی استفاده کنند.

وی با اشاره به مشکلات سیستان و بلوچستان، گفت: مسائل سیستان و بلوچستان ملی است و اگر مشکل آب استان خوزستان مورد توجه قرار نگیرد و حل نشود، بسیاری از مردم این استان مجبور به مهاجرت می شوند و لازم است دولت تدبیری برای رفع این مشکل بیندیشد.

نماینده مردم سراوان در مجلس با تأکید بر ضرورت رفع مشکل بیکاری، اظهارداشت: ما باید ساختار اشتغال را اصلاح کنیم و برنامه های جدی برای مقابله با بیکاری داشته باشیم. وضعیت معلمان حتما باید بهبود پیدا کند چرا که بسیاری از آنان مشکلات اساسی به ویژه در زمینه معیشتی دارند و لازم است دولت جدید در این زمینه برنامه ریزی خوبی داشته باشد.

فاضلی گفت: ما باید بیش از گذشته به همسایگان توجه داشته باشیم و از ظرفیت آنان استفاده کنیم و وزرای مختلف باید در این زمینه هم برنامه های اساسی داشته باشند.

 

بابایی کارنامی: همه وزرا برای سفره کوچک شده مردم باید برنامه داشته باشند

علی بابایی کارنامی در جلسه علنی امروز شنبه (۳۰ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی و در مخالفت با کلیات کابینه پیشنهادی دولت اظهار داشت: کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال موضوعی بااهمیت است اما متأسفانه‌برخی از وزرای پیشنهادی دولت برنامه جدی در این باره ارائه نکردند.

وی بیان کرد: مردم فقیر بدبخت شدند و سفره آنان بسیار کوچک شده و همه وزرای دولت باید برنامه‌ای در این زمینه ارائه دهند.

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: صیانت از محیط‌ زیست و مدیریت شهری، مباحث مهمی است و وزرای دولت باید برنامه جدی در این زمینه داشته باشند.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی گفت: بانک‌ها پدر ملت را درآورده‌اند و توقع ما این است که دولت سیزدهم برنامه عملیاتی و اجرایی جهت مقابله با این اقدامات بانک‌ها و ساماندهی آنها داشته باشد.

بابایی کارنامی ادامه داد: متأسفانه مافیای فولاد، دارو، خودرو و واردات مشکلات زیادی را برای کشور به وجود آورده‌اند و باید وزرای پیشنهادی برنامه‌هایی را برای مقابله با مافیا به مجلس ارائه می‌دادند اما برنامه‌ای در این زمینه ارائه نشده است.

وی اظهار داشت: صندوق‌های بازنشستگی به حیاط خلوت برای برخی از مدیران تبدیل شده، آنان بیش از ۵۰ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند و ظلم بسیار زیادی به کارگران می‌شود که لازم است دولت فکری به حال کارگران کند و برنامه‌ای در این زمینه داشته باشد.

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم از ما می‌پرسند که دولت سیزدهم پس از شش ماه به صورت مشخص می‌خواهد چه اقداماتی انجام دهد که لازم است برنامه دولت در این زمینه کاملاً دقیق و شفاف باشد.

 

بحرینی: آقای رئیسی! باید مراقب باشید بانک‌ها شما را زمین نزنند

حجت الاسلام محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده مردم مشهد در مخالفت با کلیات برنامه‌های وزرای پیشنهادی کابینه آیت‌الله رئیسی اظهار داشت: آیت‌الله رئیسی در سخنرانی خود در صحن علنی مجلس خطوط کلی دولت‌شان را با مردم در میان گذاشتند؛ در مهلت قانونی مقرر کابینه دولت آیت‌الله رئیسی به مجلس معرفی شد و ما نظراتمان را بیان کردیم.

نماینده مردم مشهد در مجلس تصریح کرد: به دلیل حضور افراد جوان، مصمم، با نشاط، خوشفکر و  عالِم در کابینه آیت‌الله رئیسی از وی تشکر می‌کنم. این کابینه مورد قبول و حمایت ماست.

حسین زاده بحرینی گفت: آنچه امروز در اختیار ماست و از یک هفته قبل در کمیسیون‌ها در این باره صحبت کرده و جلسات متعدد با وزرا داشته و با آنها گفتگو کرده مشخص شد که مجموعه‌ای از برنامه‌های مجزا و متفرقه از سوی وزرا به مجلس ارائه شده که بسیاری از برنامه‌های وزرا و به ویژه برنامه‌های اقتصادی آن خوب است اما ترکیب این برنامه‌ها بایستی بررسی شود.

وی افزود: از دولت توقع داشتیم که یک برنامه جامع و منسجم ارائه می‌کرد که هر بخشی از آن توسط یک وزیر اجرایی می‌شود.

نماینده مردم مشهد در مجلس اظهار داشت: بسیاری از مسائل در کشور برای ایران مهم است اما این مسائل فراوزارتخانه‌ای است و ما این موضوع را در برنامه وزرا نمی‌بینیم. در حالی که این موضوع مسأله اصلی اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس گفت: امروز با معضل و مسأله‌ای با عنوان دیوانی کشور مواجه هستیم که در حقیقت بروکراسی پنهان است؛ ما با حجم زیادی از کارمندان مواجه هستیم که قراردادهای متعدد شرکتی، قراردادی، قانون کار و... دارند و قرار است رئیس جمهور، کشور را با همین دیوان‌سالاری اداره کند.

حسین زاده بحرینی گفت: در یک دستگاه و یک اداره و یک اتاق ممکن است چند جور کارمند با قراردادهای مختلف حضور داشته باشند که دریافتی آنها متفاوت است و گاها حتی یک سوم کارمند هم‌اتاقی خود حقوق می‌گیرند.

وی افزود: توقع داشتیم که آیت‌الله رئیسی در باره مسائل فراوزارتخانه‌ای برنامه خود را به مجلس ارائه دهند.

نماینده مردم مشهد در مجلس با بیان اینکه بخشی از صندوق‌های بازنشستگی در وزارت رفاه است و بخشی دیگر در وزارتخانه‌های دیگر، خاطرنشان کرد: صندوق بازنشستگی کشور یک معضل بالفعل اقتصاد ایران است که هر سال در بودجه سنواتی اعتباری را برای ارائه مستمری به بازنشستگان دولت مصوب می‌کنیم.

حسین زاده بحرینی اضافه کرد: مشکل جدی کشور محیط زیست است؛ چراکه 80 درصد جنگل‌های ما در 40 سال اخیر نابود شده و رئیس جمهور باید درباره آلودگی‌های محیط زیستی و آلودگی‌های هوا به ویژه در شهرهای تهران، مشهد و... برنامه بدهد و بگویند که کدام وزارتخانه باید این آلودگی‌ها را رفع کند.

وی افزود: مسأله کسری بودجه بسیار جدی است و رهبر معظم انقلاب آن را ام‌الخبائث نامیدند که موضوعی فراوزارتخانه‌ای است.

نماینده مردم مشهد در مجلس با اشاره به مشکلاتی که بانک‌ها برای کشور به وجود آورده‌اند تصریح کرد: ریشه تورم در ایران ناشی از کسری بودجه و بی‌انضباطی بانک‌هاست این در حالی است که از دهه 80  که بانک‌های خصوصی در ایران ایجاد شدند به دلیل عدم رگلاتوری شاهد بی انضباطی پولی و مالی بانک‌ها در کشور هستیم که دود آن به چشم همه ملت رفته است.

حسین زاده بحرینی با تأکید بر اینکه بعد از 8 سال فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم باید بگویم که متأسفانه‌ بانک‌ها آن دولت‌ها را زمین زده‌‌اند گفت: آقای رئیسی! شما باید مراقب باشید بانک‌ها شما را زمین نزنند. این در حالی است که در این باره برنامه‌ای را از سوی وزرا ندیدیم و به نظر می‌رسد که بانک‌های خصوصی در حال زمین زدن دولت‌ها هستند.

وی در پایان گفت: مخالفت من مخالفت با وزرا نیست، بلکه مخالفت با برنامه‌های وزراست، وگرنه از کلیت کابینه دفاع می‌کنم.

 

محمودزاده: کابینه معرفی شده دولت یکدست و همگون نیستند

جلال محمودزاده در جلسه علنی امروز (شنبه ۳۰ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات کابینه پیشنهادی دولت، گفت: کشور ما دارای مشکلات زیادی است و مشکلاتی اعم از زباله‌گردی، کوله‌بری، تکدی‌گری، کودکان کار، فروش اعضای بدن برای امرار معاش، سرقت، اختلاف شدید طبقاتی و زورگویی، حاصل اقتصاد غلط و برنامه‌ریزی اشتباه دولت‌های گذشته است.

وی با اشاره به اینکه کشور ما در تحریم شدید اقتصادی و لیست سیاه به دلیل عدم تصویب FATF است، تصریح کرد: آقای رئیسی! شما تیم اقتصادی دولت را از بین دوستان خودتان انتخاب کردید و اغلب آنان افرادی هستند که در آستان قدس رضوی در کنار شما بودند و قطعاً با این افراد که سابقه اجرایی خوبی هم ندارند، نمی‌توانید به مقابله با جنگ اقتصادی بروید.

نماینده مردم مهاباد در مجلس تصریح کرد: شعارهای رئیس‌جمهور از جمله تولید یک میلیون واحد مسکونی در سال و ایجاد یک میلیون شغل با این تیم اقتصادی معرفی شده به مجلس شورای اسلامی محقق نمی‌شود.

محمودزاده ادامه داد: با این شرایط کشور، رئیسی باید دولتی فراجناحی به مجلس معرفی می‌کرد و سوال ما از رئیس‌جمهور این است که در این کابینه پیشنهادی، چه کسی از جناح‌های سیاسی مقابل را مورد استفاده قرار داده تا ما اطمینان پیدا کنیم که دولت سیزدهم فراجناحی است.

وی افزود: یکی از ایرادات دولت‌های ما همواره این بوده که هر جناحی که دولت را به دست گرفته، افراد سایر جناح‌ها را از گردونه مدیریتی کشور خارج کرده؛ آیا درست است که ما چهار سال از توان مدیریتی و اجرایی مدیران سایر جناح‌ها بهره‌مند نشویم؟

نماینده مردم مهاباد در مجلس اظهار داشت: مقام معظم رهبری تأکید فرموده بودند که لیست کابینه پیشنهادی دولت به سرعت به مجلس ارائه شود اما رئیسی آنطور که باید و شاید این موضوع را محقق نکرد و لیست را دیر به مجلس ارائه داد. همچنین بهتر بود که از نمایندگان در کابینه استفاده نمی‌شد.

محمودزاده گفت: رئیسی همواره شعار می‌داد که کابینه جوان انقلابی تشکیل می‌دهد اما میانگین سن وزرای پیشنهادی دولت ۵۲ سال است. از سوی دیگر، کابینه معرفی شده دولت یکدست و همگون نیستند.

وی با اشاره به اینکه کابینه پیشنهادی رئیسی هماهنگ با شرایط موجود کشور نیست، گفت: باید از ظرفیت اهل سنت و زنان هم در کابینه استفاده می‌شد اما رئیس‌جمهور به این مسئله هم توجه نکرد.

 

محمدیاری: موضع ما در عرصه سیاست خارجی باید قاطعانه و مشخص باشد

حسن محمدیاری در جلسه علنی امروز (شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات کابینه پیشنهادی دولت، گفت: موضع ما در عرصه سیاست خارجی باید قاطعانه و مشخص باشد و حتماً باید این مسئله در برنامه وزرای پیشنهادی دولت مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: متأسفانه وضعیت فعلی یارانه‌ها جوابگوی مشکلات مردم نیست و باید یارانه‌ها به سمت تولید حرکت کند و به شکلی باشد که اقشار آسیب‌پذیر جامعه را پوشش دهد.

نماینده مردم تالش در مجلس تصریح کرد: متأسفانه می‌بینیم که گاهی اوقات و به صورت نمایشی ویلاهایی که بدون مجوز ساخته شده است، تخریب می‌شود که بهتر است به جای این کار جلوی ساخت و ساز این ویلاها گرفته شود و باید در دولت آینده به این مسئله توجه شود.

محمدیاری گفت: لازم بود در دولت سیزدهم از ظرفیت بانوان استفاده می‌شد اما متأسفانه در کابینه پیشنهادی، رئیس‌جمهور از ظرفیت زنان استفاده نکرده است.

 

سعیدی: دولت با این ساختار فاسد نظام بانکی می‌خواهد چه کند؟

معین‌الدین سعیدی نماینده مردم چابهار  در نشست علنی امروز پارلمان در مخالفت با کلیات برنامه‌های پیشنهادی کابینه دولت اظهار داشت: اگر کارشکنی‌های وزارت بهداشت وجود داشت باید اینها را به مردم صادقانه می‌گفتید.

وی افزود: آقای رئیسی! با این ساختار فاسد نظام بانکی چه می‌خواهید بکنید؟ فساد از هیچ دولتی پذیرفته نیست و به خصوص از شما که نماد مبارزه با فساد هستید، این پذیرفته نیست.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزرای محترم! امان از آقازادگان از آن بترسید که که هرکسی را به ذلت می‌کشاند. این حجم از محافظ برای چیست؟ از چه چیزهایی محافظت می‌کنیم آیا اینها در برابر مردم است؟ اگر واقعا معتقد به مولفه‌های دولت مردمی هستیم مانند رئیس جمهوری نباشیم که از ولنجک بیرون نیامد لذا مراقب باشیم از ارزش‌های ناب انقلاب فاصله نگیریم.

سیدی همچنین خاطرنشان کرد: آقای رئیسی! در برابر بدعهدی دولت‌های روسیه و چین و در بحث مقابله با کرونا انتظار حرکت انقلابی شما را داریم؛ وقتی سفیر روسیه را دیدیم رئیس انقلابی مجلس واکنش انقلابی نشان داد.

وی تصریح کرد: قدرت‌های غربی که فضاحت آنها در افغانستان به صدا درآمده است، اما پناه بردن از غرب به شرق هم خوب نیست، به فرموده رهبری مبنای سیاست ما منافع ملی با حفظ اصل عزت، حکمت و مصلحت است.

این نماینده مجلس خطاب به رئیس‌جمهور عنوان کرد: دولت سیزدهمین دولت مردمی و مستضعفین است و عدالت شعار محوری شعار شماست آنگونه که مجلس انقلابی برای مجلس بودجه‌های خاص مناطق محروم را مشخص کرد، از شما هم انتظار داریم که با تبعیض مثبت به نفع مناطق محروم این فاصله ها را کاهش دهید.

وی عنوان کرد: دیدن صف های طویل مردمان سرزمینم برای آوردن آب هر وجدان بیداری را آزار می‌دهد که مسبب آنان را نمی بخشیم و فراموش می‌کنیم.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: جناب آقای رئیسی! رویا را از فرزندان سرزمین من گرفتند، به جنوب استان سیستان و بلوچستان بروید و بپرسید که آرزوی آنها چیست که 9 نفر آنها به شما جواب نخواهند داد؛ تا کی باید عنوان محرومیت همه وجود مردم را آزار دهد؟ اینبار مردمان نقاط محروم با همه وجود پای کار آمدند و دولت انقلابی را انتخاب کردند و امیدواریم که این امید مردم را ناامید نکنید.

سعیدی ادامه داد: تنها یک نقطه از کشور همواره مقابله کرده و اجازه حضور حضور اجنبی را نداده است و آن مرز نشین ها بودند؛ مرکز نشین‌ها! مرزنشینان را دریابید.

وی در خاتمه بیان کرد: دشمنان ملت ایران بدانند که حجم مشکلات هرگز اراده پولادین ملت را در دفاع از ملت و کشور و نظام دچار خدشه نخواهد کرد و هرگز نمی توانید به پیوند امام و مردم و نظام خطری وارد کنید و باید بگوییم که در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی و در سایه سار ولایت مطلقه فقیه فقر را نمی‌پذیریم.

 

صباغیان: می‌گویند ما می‌خواهیم تمرکززدایی کنیم، اتفاقا دارد مرکزیت‌گرایی انجام می‌شود

محمدرضا صباغیان در جلسه علنی امروز (شنبه 30 مرداد) مجلس و در مخالفت با کلیات برنامه کابینه دولت سیزدهم گفت: آقای رئیسی! برنامه دولت شما برنامه خوبی است و روی آن کار شده، اما این مسأله این است که این برنامه‌ها را دولت‌های قبل هم ارائه کردند و در همین جا هم همین صحبت‌ها را کرده‌اند و همین وعده‌ها را دادند اما اکثرا در یک ایستگاه متوقف شدند؛ چون که به مسأله اصلی پرداخته نشده است.

نماینده مردم مهریز  اظهار داشت: آقای رئیسی! کشور و جامعه ما نیاز به یک جراحی عمیق و بزرگ دارد. اگر این موضوع مورد توجه قرار نگیرد، تمام این برنامه‌ها مثل گذشته به نتیجه نخواهد رسید.

وی افزود: اصلاح ساختار بودجه، اصلاح نظام جامع مالیاتی، بانکی و... آقای رئیسی! مشکل کشور ما ساختار است، ساختار سیاسی و اداری کشور ما مشکل دارد. تا زمانی که به ساختار نپردازیم، همین طور که الان در برنامه‌های شما به آن توجه نشده امکان ندارد که ما بتوانیم رشد کنیم.

صباغیان خاطرنشان کرد: آقای رئیسی! چه شما، چه آقای روحانی و چه آقای احمدی‌نژاد و چه افراد دیگر، واقعیت این است که چرخ دنده‌ها سر جای خودش نیست. اگر بتوانید این چرخ‌دنده‌ها را میزان کنید، مشکل ما حل خواهد شد. ما معادن داریم، ظرفیت داریم، دستگاه‌های نظارتی متعددی داریم ولی نظارت نمی‌شود.

نماینده مردم مهریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دستگاه‌های اقتصادی مختلفی از نهادها، بنیادها و وزارتخانه‌ها هست اما مشکل اقتصادی مردم حل نمی‌شود. آقای رئیسی! ما قانون‌گذاری داریم و مجلس داریم اما تا زمانی که این ساختار باشد، شما علی رغم همه دلسوزی و همه توانمندی و سلامت نفس نمی‌توانید موفق باشید مگر اینکه دست به اصلاح بزنید که آن هم شجاعت و جسارت می‌خواهد که با حفظ جمهوریت و اسلامیت نظام این کار را انجام دهید.

وی افزود: امروز می‌گویند مجلس به کارهای فرعی می‌پردازد، چرا؟ چون ما مجلس ایالتی نداریم، شورای استانی ما سمبل و نمایشی است. شورای عالی استان نمایشی است. شورای شهر نمایشی است.

صباغیان خاطرنشان کرد: امروز دوستان می‌گویند ما می‌خواهیم تمرکززدایی کنیم، اتفاقا دارد مرکزیت‌گرایی انجام می‌شود. وقتی ما به استاندار قدرت می‌دهیم، استاندار هم 5-4 نفر در اطرافش هستند و این یعنی قدرت دست یک نفر باشد و او هر کار که می‌خواهد بکند. بیایید مجلس ایالتی ایجاد کنیم، شورای استان را قوی کنیم و قدرت را به شورا بدهیم. قدرت به استاندار دادن عین تمرکزگرایی است.

نماینده مردم مهریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آقای رئیسی! باید شفافیت ایجاد کنید. شما و 20 نفری که دور هم نشسته‌اید اموالتان را اعلام کنید. کتبی و عمومی، حقوق دریافتی‌تان را اعلام کنید. شفافیت سراسر کشور را فرا خواهد گرفت، اما این کار را نمی‌کنید، من خودم می‌گویم شما هم این کار را نخواهید کرد. قبل هم قول داده بودید اما عمل نکردید.

وی افزود: قانون امروز اجازه می‌دهد که مسئولان 17 برابر از حداقل حقوق بیشتر بگیرند. در مجلس قبل این مصوبه گذرانده شد، پیش از آن 7 برابر بود. بیایید این قانون را اصلاح کنید. مردم تشنه عدالتند. مردم اینها را دارند می‌بینند، اینها درد مردم است.

صباغیان خاطرنشان کرد: آقای رئیسی! به تشکل‌ها بها دهید، کارگران پناه ندارند، فرهنگیان پناه ندارند.

 

موافقان کلیات کابینه پیشنهادی

حسینی: شاخصه کابینه پیشنهادی جوانگرایی و سلامت نفس است

سید کریم حسینی نماینده مردم اهواز در موافقت با کلیات کابینه و برنامه‌های رئیس‌جمهور، گفت: امروز کشور نیاز به برنامه‌ریزی فوری و قوی برای کنترل بیماری کرونا، تثبیت قیمت‌ها، تنظیم بازار و اشتغال دارد.

وی افزود: نمایندگان مجلس هفته گذشته ۲۶۰ جلسه با وزرای پیشنهادی داشتند که نشان از حمایت جدی آنها از برنامه‌های رئیس‌جمهور است. وزرای پیشنهادی و برنامه‌های آنها از علم و درایت خوبی برخوردار هستند.

نماینده مردم اهواز در مجلس اظهار داشت: شاخص متبلور در کابینه رئیس‌جمهور، جوانگرایی، علم، تخصص و سلامت نفس است.

حسینی با بیان اینکه اختیار و تصمیم در مورد وزرا با مجلس است، گفت: مخالفت مجلس با برخی از وزرا، عینِ حمایت از دولت است.

وی از رئیس جمهور و وزرا خواست که در راستای تمرکززدایی و توجه به استان‌های محروم به ویژه خوزستان و سیستان و بلوچستان اقدام جدی انجام دهند.

نماینده مردم اهواز در مجلس گفت: زیبنده نظام نیست که استان خوزستان علی‌رغم برخورداری از نعمت‌های خدادادی، دچار مشکلات فراوان باشند.

حسینی خطاب به نمایندگان گفت: رأی بالا به کابینه حجت‌الاسلام رئیسی نشان‌دهنده قدرت و اقتدار نظام است. وزرای با تجربه و سوابق علمی در کابینه پیشنهادی وجود دارند که مایه افتخار نظام هستند.

 

مولوی: دولت گذشته کشور را با افزایش بی رویه قمیت ها تحویل داد

سید محمد مولوی نماینده مردم آبادان در موافقت با کلیات کابینه، گفت: با مطالعه کارنامه وزرای پیشنهادی به این نتیجه می رسیم که رئیس‌جمهور در شناسایی و فرآیند بررسی وزرای پیشنهادی تلاش زیادی انجام داده است.

وی افزود: دولت گذشته، کشور را در شرایطی به دولت سیزدهم تحویل داد که قیمت کالاهای اساسی افزایش بی رویه داشته و اوضاع شیوع کرونا وخیم است.

نماینده مردم آبادان خاطرنشان کرد: معاونت مجلس در ابتکار عملی برنامه وزرا را با اسناد بالادستی و برنامه ششم مقایسه کرد و برنامه اکثر وزرا با قوانین بالادستی مطابقت داشت.

مولوی خطاب به رئیسی، اظهار داشت: معلمان سالهاست که منتظر رتبه بندی هستند.

نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: لایروبی اروند و ساماندهی مناطق آزاد، نیاز کشور است.

مولوی با تأکید بر لزوم یکپارچگی استان خوزستان، تأکید کرد: در سنوات گذشته عده ای تلاش کردند استان خوزستان شمالی و شرقی به صورت مستقل ایجاد شود اما مردم مخالف بودند. جنوب خوزستان هم نمی خواهد مستقل شود و خوزستان باید یکپارچه باشد.

وی خطاب به رئیس جمهور،گفت: خوزستان باید استانداری ویژه داشته باشد و استاندار خوزستان باید معاون رئیس جمهور باشد.

در ادامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اظهارات نماینده مردم آبادان انتقاد کردند.

محمد باقر قالیباف در واکنش به اعتراض نمایندگان، گفت: موافقان و مخالفان کابینه باید در دستور صحبت کنند و نباید مسائل منطقه ای و استانی را مطرح نمایند.

 

ایزدپناه: برآیند برنامه‌های دولت حمایت از تولید داخلی است

عبدالله ایزدپناه نماینده مردم ایذه در موافقت با کلیات برنامه‌های وزرای پیشنهادی کابینه طی سخنانی اظهار داشت: دولت سیزدهم که به نام دولت مردمی نام گرفت و شعارهای انقلاب اسلامی را زنده نگهداشت، برنامه‌های خوبی ارائه کرده است.

وی افزود: دولت در حالی پا به عرصه خدمت گذاشته است که تحریم‌های ظالمانه و سوءمدیریت گذشته عرصه را بر مردم تنگ نموده و مردم با شرایط بد اقتصادی، تورم و بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

نماینده مردم ایذه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز شرایط به گونه‌ای است که مجلس انقلابی و همه ما باید در تحقق اهداف ایران اسلامی گام برداریم.

ایزدپناه در ادامه عنوان کرد: مشکلات کشور بسیار زیاد است و مدت خدمت بسیار کوتاه؛ امیدواریم که با کمک برنامه‌های دولت از مشکلات مردم بکاهیم.

وی ادامه داد: اینجانب به عنوان موافق با کلیات برنامه دولت سیزدهم باید بگویم که با بررسی دقیق برنامه دولت مشخص می‌شود که رویکرد اصلی دولت اعتدال سند تحول بنیادین است که در بیانیه گام دوم اسلامی نیز به آن اشاره شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رشد فرهنگ ایرانی اسلامی، اقتصاد مقاومتی، تامین و حل مشکلات معیشتی افراد کم درآمد جامعه و سه اصل عزت، حکمت و مصلحت می‌تواند به ایرانی قوی کمک کرده و می‌توان به آن امیدوار بود.

وی ابراز امیدواری کرد که که همه ما بتوانیم در راستای تحقق شعار دولت کمک کنیم.

ایزدپناه همچنین یادآور شد: برآیند این برنامه‌های دولت حمایت از تولید داخلی خواهد بود و نکته اساسی در برنامه دولت این است که اساس برنامه‌های بر مبنای تحلیل واقع‌بینانه تهیه و برای آینده‌ای مطلوب تدوین شده است.

وی ادامه داد:‌ با بررسی برنامه وزرای پیشنهادی به نکات برجسته و مهمی رسیدیم که انسجام مجموعه هیئت دولت و تحقق اهداف را نشان می‌دهد.

نماینده مردم ایذه در مجلس شورای اسلامی مبارزه با فساد، تحول‌گرایی، اقدام جدی برای حل مشکلات کشور، کاهش تصدی گری، به صحنه آوردن طیف گسترده مردمی و توجه ویژه به توسعه علم و مراکز دانش بنیان را از جمله برنامه‌های اساسی دولت برشمرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های دولت به گونه‌ای است که دل‌های ناامید را امیدوار می‌کند، گفت: اجرای این برنامه‌ها توسط دولت نیاز به حضور وزرایی توانمند، متعهد و متخصص دارد که با مطالعه کارنامه سیاسی و اجرایی وزیران پیشنهادی مشخص می‌شود که رئیس جمهور برای گزینش افراد متخصص به منظور پیشبرد اهداف تلاش فراوانی انجام داده است.

ایزدپناه یادآور شد: بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که در گذشته به عنوان وزیر به مجلس پیشنهاد می‌شدند شاید نمی‌توانستند رای اعتماد را از مجلس کسب کنند اما فهرست وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم متشکل از افرادی توانمندی هستند که با اجرای قوانین می‌توانند به حل مشکلات کشور کمک کنند لذا می‌توان امیدوار بود.

وی ادامه داد: تورم ۴۰ درصدی و نقدینگی موجود، بدهی شرکت‌ها و کسری بودجه سالانه و ضریب جینی ۴۰ درصدی، نرخ بالای بیکاری، همه‌گیری بیماری منحوس کرونا، گرانی و ده‌ها مشکل دیگر کشور را در شرایط سختی قرار داده است که می‌توان با همکاری همه قوا و استفاده از نیروی مردمی به آینده امیدوار بود و با برنامه‌ریزی مشکلات را کاهش داد.

نماینده مردم ایذه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید با عنایت به برنامه‌های وزرای پیشنهادی از جمله استفاده از سرمایه انسانی، نخبگان، شایسته سالاری و شفافیت، مبارزه با فساد اشتغالزایی و بهبود معیشت مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر و همچنین ساخت یک میلیون مسکن در سال و کاهش هزینه‌های دولت به وزرای پیشنهادی رای دهیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه وزرای پیشنهادی را در فراکسیون توسعه متوازن و مجمع نمایندگان خوزستان بررسی کردیم،‌گفت: جناب آیت‌الله رئیسی! بر اساس برنامه‌های وزرای پیشنهادی شما متوجه شدیم که رویکرد اصلی شما اقدام و عمل است لذا ایجاد توازن منطقه‌ای و تحقق نیازهای مناطق محروم باید در برنامه های شما قرار بگیرد و بیکاری جوانان رفع شود چرا که بسیار مهم است.

 

سلیمی: کابینه آیت‌الله رئیسی نسبت به دولت قبل جوانتر است

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در موافقت با کلیات برنامه‌های وزرای پیشنهادی کابینه دولت سیزدهم اظهار داشت: درباره اصل کابینه مخالفت جدی صورت نگرفته است.

وی افزود: همه می‌دانند که ما اسیر چنگال مدیریت یک عده خاص در کشور بودیم لذا باید این فضا شکسته شود و به نظر می‌رسد که این حلقه بسته شکسته شده است.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حوزه جوانگرایی یک واهمه‌ای در کشور وجود داشت که خوشبختانه کابینه آیت‌الله رئیسی نسبت به این موضوع اهتمام ورزیده و نسبت به دولت قبل جوانتر است.

سلیمی همچنین خاطرنشان کرد: موضوع ویژه‌ای در کابینه استفاده شده است و آن هم استفاده از تخصص افراد است، در کلیت کابینه تخصص‌گرایی مورد توجه قرار گرفته است و امیدوارم وزرا در موارد سخت قدرت تصمیم گیری داشته باشند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: با نگاه بر اصول کلی حاکم بر رویکرد کابینه نیز به نظر می‌رسد ایراد جدی وجود ندارد و بین برنامه‌ها و اصول کلی و خط مشی کلی باید حتماً تفاوت قائل شویم؛ این خط مشی کلی و اصل کلی برنامه‌های در کابینه وجود داشت که قابل تقدیر است.

وی تصریح کرد: در برنامه ها و مواردی که در حوزه برنامه بیان شده است حوزه تخصصی محیط زیست، صندوق‌های بازنشستگی و همچنین تبدیل وضعیت نیروها از مواد درستی است که به آنها پرداخته شده اما نکته‌ مهم این است که آنچه که توسط برنامه‌های وزرا ارائه شده است به صورت جدی و آن پرداخته شده و اتفاقاً در برخی موارد به صورت جدی به آنها پرداخته شده است، به عنوان مثال در حوزه محیط زیست در برنامه ساداتی نژاد به صورت جدی به آن پرداخته شده است که  آیت الله رئیسی در مراسم تنفیذ این موضوع به طور مبسوط اشاره کرد.

عضو هیأت رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: یکی از مخالفان در حوزه هماهنگی گفت بالاخره چه کسی می‌خواهد برنامه‌های کلان را اجرایی کند اتفاقاً آقای رئیسی هم اشاره کردند که تیم اقتصادی توسط آقای مخبر اداره می‌شود، اتفاقاً در این حوزه آیت‌الله رئیسی مباحث جدی را بیان کردند.

سلیمی خاطرنشان کرد: شرایط کشور به گونه ای نیست که معطل شویم لذا در این حوزه نباید معطل ماند و رهبری هم به سرعت در این حوزه اشاره فرمودند.

وی بیان کرد: مجلس رویکرد خاص و مشخص خود را دارد آیت الله رئیسی هم فرمودند که هر وزیری تخطی کند با آنها تعارف نداریم بنابراین حساسیت ویژه‌ای در این بخش وجود دارد.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در خاتمه عنوان کرد:  ما دیدیم که دولت قبل چه برای سر کشور آورد بنابراین نمی‌توانیم کشور را معطل کنیم و در حوزه بروکراسی، فساد خیزی از جمله برنامه‌های آیت الله رئیسی است که توجه ویژهای به آن شده است لذا ما اصول کلی دولت سیزدهم موافقیم چراکه می‌تواند از این برهه تاریخی عبور کند.

 

سیاهکلی: مبارزه با رانت و فساد در برنامه های رئیس جمهور با کیفیت بالا وجود دارد

لطف الله سیاهکلی نماینده قزوین در موافقت با کلیات برنامه‌های رئیس جمهور، گفت: مبارزه با فساد، رانت و تحقق عدالت جزو خواسته های مردم است که این سه مطالبه در برنامه های رئیس جمهور با کیفیت بالا وجود دارد.

وی ادامه داد: تحول خواهی، عدالت محوری در راستای حل مشکلات مردم، توجه به سند گام دوم، اقتصاد مقاومتی، جایگاه ویژه همسایگان از رئوس برنامه های رئیس جمهور است.

نماینده مردم قزوین در مجلس اظهار داشت: مردمی سازی اقتصاد و فرهنگ به صورت پررنگ در برنامه های دولت سیزدهم دیده می شود. بسیاری از مشکلات اقتصادی ناشی از نادیده گرفتن نقش مردم است.

سیاهکلی گفت: رئیس جمهور نگاه ویژه ای به خانواده دارد تا از ظرفیت این نهاد اجتماعی برای توسعه کشور استفاده کند. تمرکززدایی و آمایش سرزمینی اقدامی ضروری است که باید در این راستا به استانداران اختیار ویژه ای داد. دولت سیزدهم برای تحقق این اهداف برنامه دقیقی ارائه کرده است.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر با ورود غیرمسئولانه به اقتصاد، سرمایه های مردم را از بین برد، گفت: عدم مداخله در امور سرمایه ای، کاهش تصدی گری دولت، اصلاح ساختار بودجه از برنامه های دولت در این راستا است.

نماینده مردم قزوین در مجلس با اشاره به اقدامات دولت برای تسریع در واکسیناسیون عمومی مقابله با کرونا گفت: تنها راهکار فوری مهار کرونا واکسیناسیون است که دولت با فهم دقیق این موضوع در این راستا اقدامات جدی انجام داده است.

سیاهکلی خطاب به رئیس جمهور گفت: مردم از تورم افسار گسیخته خسته هستند، بیمه درمانی کارگران را ساماندهی کنید به وظایف دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان عمل کنید.

وی خطاب به رئیسی تاکید کرد: دولت شما انقلابی، جهادی و در راستای مبارزه با رانت است، تا زمانی که در این مسیر هستید مجلس همراهی می کند اما اگر خدایی نکرده از این مسیر منحرف شوید مجلس از اختیارات قانونی خود استفاده خواهد کرد.

 

میرتاج الدینی: دولت رئیسی براساس فسادستیزی و جوان گرایی شکل گرفت

محمدرضا میرتاج الدینی نماینده تبریز در موافقت با کلیات کابینه دولت سیزدهم گفت: دولت در شرایط سختی کار خود را آغاز کرده است. شیوع کرونا، افزایش تورم، افزایش ۱.۵ برابری بدهی های دولت و کسری بودجه مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد کرده است. برای برون رفت از این وضعیت باید حرکتی شجاعانه و عالمانه انجام داد.

وی با اشاره به اظهارات جلال محمود زاده در مخالفت با کلیات کابینه اظهار داشت: می خواهم گلایه ای از همکار مخالفم داشته باشم. نباید در مجلس صحبتی مطرح شود که رسانه های بیگانه سوءاستفاده کنند. نباید خدمات نظام اسلامی را نادیده گرفته و در مورد قبرخوابی و تن فروشی صحبت کنیم.

میرتاج الدینی تصریح کرد: دولت رئیسی براساس پاکدستی، فسادستیزی، جوان گرایی، استفاده از نیروهای صاحب تجربه و ارزشمند شکل گرفت.

نماینده مردم تبریز گفت: اشتغال زایی، رونق تولید، خودکفایی در تولید کالاهای اساسی، اصلاح نظام بانکی از برنامه های مهم دولت است. دولت باید در راستای حل مشکل حاشیه نشینی، ساخت ۱.۵ میلیون مسکن و مشکل شغل برنامه ریزی دقیقی انجام دهد.

وی افزود: رفع تحریم های ظالمانه باید در اولویت کار وزارت امور خارجه قرار گیرد. با تغییر رویکرد انفعالی به رویکرد اقتدار، دولت می‌تواند چک وصول نشده برجام را وصول کند و تحریم ها را بردارد.

 

زارع: برنامه های دولت سیزدهم بحران کرونا را به خوبی دیده است

رحیم زارع نماینده مردم آباده در موافقت با کلیت کابینه پیشنهادی رئیس‌جمهور و برنامه‌های وی اظهار داشت: تعجب می‌کنم از همکارانی که جوانگرایی در چینش کابینه را نقد می‌کنند ما امروز داریم نتیجه عملکرد پیران با تجربه را می‌بینیم، بنابراین اجازه دهیم حرف‌های جدید و نظریات نو اجازه بروز و ظهور یابد.

وی ادامه داد: جناب آقای رئیسی دولت را در زمانی تحویل می‌گیرد که وضعیت بحرانی صندوق‌های بازنشستگی و بیمه‌ها، کرونا، بورس، تورم بیش از 40 درصد و تورم تجمیعی بیش از چند درصدی دیده می‌شود و لذا برای حل این وضعیت نیازمند عزم ملی هستیم.

 نماینده مردم آباده در مجلس ادامه داد: در برنامه‌های آقای رئیسی موضوع مهم و بحرانی کشور که سلامت مردم و کرونا است، به خوبی دیده می‌شود. 

زارع افزود: برنامه‌ریزی در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی مردم، عدم وابستگی به واردات محصولات کشاورزی، تیم اقتصادی همراه و هماهنگ و توجه به میادین مشترک نفتی و گازی در برنامه‌های رئیس‌جمهور و کابینه پیشنهادی دیده می‌شود.

وی تصریح کرد:‌برخی وزرای معرفی شده امتحان خود را پس داده‌اند و افرادی عملیاتی هستند.

 نماینده مردم آباده در مجلس تأکید کرد: در مجموع کابینه‌ای بسیار خوب و باتجربه چیده شده و از همکاران‌مان در مجلس درخواست داریم که کمال همکاری را داشته باشند تا دولت زودتر مستقر شود.

 

ورناصری: دولت سیزدهم به وعده هایی که دیگران شعارش را داده‌اند، عمل کند

علیرضا ورناصری نماینده مردم مسجد سلیمان در موافقت با کلیات کابینه و برنامه‌های دولت سیزدهم گفت: نگاه عدالت محور شخص رئیس‌جمهور و برنامه‌های وزرا علت اصلی موافقت بنده با کابینه پیشنهادی است. امروز مسائل کشور و مشکلات ناشی از تحریم و نداشتن برنامه و منابع نیست. ۶ برنامه توسعه را در ۴۰ سال گذشته پشت سر گذاشته ایم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصرح کرد: نقطه مغفول برنامه های توسعه کشور عملکرد دولت های پیشین است. بخش اعظم توانمندی های کشور نادیده گرفته شده است و همین امر موجب شده در حوزه اقتصاد با پیچیدگی های عجیب و غریب و تورم ۵۰ درصدی روبرو باشیم.

ورناصری تأکید کرد: اگر مسئولان اجرایی به ظرفیت های کشور توجه نکنند، این مشکلات ادامه خواهد داشت.

نماینده مردم مسجد سلیمان گفت: به عملگرا بودن خاندوزی اعتماد می‌کنیم. باید به نظام بودجه ریزی شرکت‌های دولتی توجه ویژه شود و در حوزه اقتصاد تمرکز ایجاد شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به مشکلات حوزه راه و شهرسازی و مسکن اظهار داشت: قاسمی وزیر پیشنهادی راه مرد میدان های سخت در نظام جمهوری اسلامی است که با انتخاب وی خیالمان از بابت حل مشکلات این حوزه راحت شد.

نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس شورای اسلامی، خام فروشی را یکی از مشکلات کشور خواند و تأکید کرد: وزرای پیشنهادی صنعت و نفت، قول داده‌اند با گسترش صنایع پائین دستی این مشکلات را حل کنند.

وی خطاب به رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: تشکر می کنم در حوزه ارتباطات به جوانی مثل زارع پور اعتماد کردید. مشکلات قوه قضائیه با ابتکار وی حل شد. امروز سه میلیون دانش آموز به دلیل مشکلات زیرساختی از نعمت آموزش محروم هستند. امیدواریم دولت هرچه سریعتر برای حل مشکلات آنها چاره اندیشی کند.

ورناصری با بیان اینکه انتظار می‌رود دولت سیزدهم به وعده هایی که دیگران شعارش را داده‌اند، عمل کند، بیان کرد: ضرغامی وزیر پیشنهادی گردشگری مرد میدان عمل است. امیدواریم از ظرفیت های گردشگری استفاده شود. ظرفیت های زیادی در ۱۵ کشور همسایه وجود دارد. باید دیپلماسی در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی فعال شود و آنچه در کشورهای همسایه وجود دارد در بیکران ها دنبال نکنیم. این تئوری امتحان خود را پس داده و شکست خورده است.

وی اظهار داشت: نخبگان زیادی در بین بانوان وجود دارند که می توانند در حکمرانی کمک کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه باید تمرکز مدیریتی از تهران خارج شود، گفت: افراد توانمندی در استانها وجود دارند که باید برای حل مشکلات به کار گرفته شوند.

وی توجه ویژه به استان خوزستان را ضروری خواند و بیان کرد: استان خوزستان پیشران امنیت و اقتصاد ایران است و نباید در مشکلات غرق شود. سیاست های غلط وزارت نیرو باید اصلاح شود. خوزستان در تأمین آب شرب، کشاورزی و محیط زیست دچار مشکلات فراوانی است.

ورناصری در پایان خطاب به رئیسی تأکید کرد: تا زمانی که در عمل به منویات رهبری ثابت قدم باشید و انقلابی بمانید و عمل کنید، در خدمت شما هستیم.

 

رئیس جمهور: کسی تصور نکند وعده های دولت برای دوران انتخابات بوده است

 آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور بعد از ظهر امروز(شنبه) در ادامه جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم و پس از نطق نمایندگان موافق و مخالف کلیات کابینه پیشنهادی، اظهار کرد: امروز اعتماد در جامعه ما آسیب دیده است و باید بازسازی شود و بازسازی این اعتماد در گرو عمل به وعده‌ها است.

رئیسی با بیان اینکه بنای من این است که به وعده‌هایی که داده‌ام عمل کنم، گفت: نمایندگان در مجلس هم مساعدت کنند تا دولت در عمل به وعده‌هایش موفق شود.

وی افزود: کسی تصور نکند این وعده‌ها تنها برای دوران انتخابات بوده تا هیجان کنیم؛ سخن ما باید بر مبنای عمل باشد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: وجود تیم اقتصادی از وزرا و مسئولین اقتصادی سلب مسئولیت نمیکند. همه دولت نسبت به سفره مردم مسئولیت دارند. همه وزرا در حوزه وظایف خود، اختیارات قانونی دارند.

رئیسی با اشاره به اصلاح نظام بانکی گفت: مساله بانک ها بسیار مهم، محوری و دغدغه است و ما برای موضوع بانک‌ها راهکارهایی را بررسی کردیم و وزیر مربوطه و رئیس بانک مرکزی هم برنامه‌هایی دارند. باید به یک نظر مشترک با مجلس برسیم تا در نهایت به اقدام و عمل منتهی شود.

وی ادامه داد: باید گام های موثری در اصلاح نظام بانکی برداریم. بانک مرکزی باید از حالت توصیه کننده به بانک ها خارج شود و جایگاه نظارتی پیدا کند. نظارت بانک مرکزی بر بانک ها نباید تنها توصیه باشد بلکه اقدام و عمل هم لازم است.

رئیس جمهور گفت: نسبت به شاخص های اقتصادی تردید و ابهام وجود دارد. شاخص‌های امروز را باید بازنگری کنیم. این شاخص ها را بعد از راستی‌آزمایی باید مورد استناد دولت و مجلس و سپس دانشگاه ها و مراکز پژوهشی قرار دهیم.

رئیسی با اشاره به ظرفیت بانوان گفت: دولت استفاده از ظرفیت بانوان را حتما مورد توجه قرار خواهد داد. از نقش آفرینی بانوان غفلت نخواهیم کرد. حضور بانوان خلاصه در وزرا و کابینه نخواهد شد. از ظرفیت بانوان در جای جای کشور استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت اقوام و مذاهب گوناگون گفت: برای کشور و استان‌ها ظرفیت های زیادی وجود دارد. ظرفیت قابل توجهی در میان اهل تسنن وجود دارد. ما نسبت به تمام اقوام کشور مسئول هستیم.

رئیس‌جمهور گفت: ایرانیان خارج از کشور هم از حقوقی برخوردار هستند و دولت نسبت به آنها تکلیف دارد. ما زمینه سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور را حتما فراهم خواهیم کرد.

رئیسی گفت: ما در سامانه‌ای[مردم یار] که فعال کردیم بسیاری از اسامی وزرای پیشنهادی تکرار  شده است. اما در مورد وزارت اطلاعات و وزارت دفاع پیشنهادی در این سامانه نداشتیم چراکه شاید مردم نسبت به این دو وزارتخانه تخصصی و آشنایی نداشته باشند اما برخی وزرا نام‌شان حدود ۶۰ بار در این سامانه تکرار شده است.

وی با اشاره به برنامه دولت سیزدهم گفت: برنامه ها هم کیفی و هم کمی و قابل پایش و اندازه گیری است. ما می‌خواهیم از سوی نمایندگان نسبت به این برنامه‌ها مطالبه صورت گیرد. به مسائل ملی و فرابخشی در برنامه های دولت اشاره شده است.

رئیس جمهور با اشاره به قانون شفافیت در اموال مسئولین گفت: من از مجلس می خواهم ابهامات این قانون را برطرف کند. من میزان اموال خودم را در دوره انتخابات اعلام کردم و در زمان قوه قضائیه نیز اموالم را به رهبر انقلاب اعلام کردم.

رئیسی با اشاره به مساله تولید واکسن تاکید کرد: تولید واکسن داخلی اولویت ماست اما همزمان با افزایش تولید واکسن داخلی، واکسن از خارج هم وارد کنیم. ما باید واکسیناسیون عموم مردم را ظرف مدت کوتاهی انجام دهیم.

وی ادامه داد: امیدواریم تا رسیدن فصل سرما واکسیناسیون را در کل کشور عملیاتی کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به متناسب سازی نظام پرداخت  حقوق گفت: عدالت در پرداخت حقوق برای ما مهم است. باید حقوق همه اقشار اصلاح شود. متناسب‌سازی حقوق دریافتی با تورم باید شامل همه دستگاه‌ها شود و این یکی از جلوه‌های عدالت است.

رئیسی با اشاره به سیاست خارجی دولت سیزدهم گفت: سیاست ما تعامل با همه کشورها بخصوص همسایگان است. کشور ما تولیدات و بازار خوبی در منطقه دارد و اگر دیپلماسی فعال اقتصادی داشته باشیم، می‌توانیم زمینه صادرات را فراهم کنیم.

وی افزود: ما باید ظرفیت غیرفعال تولید در کشور را فعال کنیم. ۴۰ درصد ظرفیت کارخانه‌های ما غیرفعال است. اگر ظرفیت‌های اقتصادی در کشور فعال شود اشتغال زیادی فراهم می‌کند.

رئیس‌جمهور گفت: مردم امید بسته‌اند که این دولت بتواند مشکلات را حل کند. امیدواریم این امیدها روز به روز افزایش پیدا کند. ما باید در عرصه عمل کاری کنیم که نشان دهیم می‌خواهیم به وعده ها عمل کنیم.

رئیسی گفت: برخی اقدامات ممکن است زمان‌بر باشد و اما برخی کارها باید زودهنگام صورت گیرد و این نیازمند این است که یک اصلاحیه‌ای نسبت به برنامه بودجه ۱۴۰۰ صورت گیرد. من برای این مساله یک تیمی را مامور کردم.

وی در ادامه با اشاره به برنامه دولت در امور استان‌ها گفت: دادن اختیارات خاص به برخی استان‌ها و دعوت همیشگی استانداران برخی استانها به هیئت دولت از جمله برنامه های ماست.

رئیس‌جمهور گفت: دولتی که بر رأی بالای نمایندگان مبتنی باشد قطعا پشتوانه ارزشمندی برای کار دارد.

 

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

حاجی‌پور: از نظر کمیسیون آموزش باغگلی توانایی تصدی وزارت آموزش و پرورش را ندارد

رضا حاجی پور سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر امروز، نظر کمیسیون متبوع خود درباره صلاحیت «حسین باغگلی» را مطرح کرد.

وی افزود: برنامه باغ گلی بسیار مختصر است و وی به جزئیات ورود پیدا نکرده است.

سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین باغگلی نظر و برنامه خاصی برای ارتقای منزلت اجتماعی و بهبود معیشت فرهنگیان ارائه نکرده است.

حاجی پور تأکید کرد: نظر کلی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس این است که باغگلی توانایی و تخصص لازم برای تصدی وزارت آموزش و پرورش را ندارد و وی سابقه کافی در این زمینه را دارا نیست.

 

این خبر تکمیل می شود...

 

نظرات کاربران

شبکه اطلاع رسانی دانا
قلم_گزینشی