نظرخواهی

آیا ازعملکرد مهدی روشنفکر در توسعه شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون راضی هستید؟

تازه های سایت

12. شهريور 1393 - 23:20
بیانیه شانزدهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری
بیانیه شانزدهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری:
برخورد با برهم‌زنندگان امنیت فرهنگی کشور
"خبرگان ملت از همگان، به‌ویژه قوای سه‌گانه مى‌خواهد با وحدت کلمه به تفرقه‌افکنان و توطئه‌گران اجازه میدان‌دارى نداده و بستر مناسبِ حفظ عزت و سربلندى ایران اسلامى را با وحدت در سایه‌ اسلام و رهبری ولی‌فقیه بیش از پیش محقق نمایند."

به  گزارش چهارفصل، مجلس خبرگان رهبرى در پایان شانزدهمین اجلاسیه رسمى خود، پس از 2 روز نشست و تبادل نظر پیرامون مسائل داخلى و بین المللى، در آستانه ولادت با سعادت حضرت ثامن الحجج - علیه آلاف التحیة و الثناء - ضمن تبریک ایام‌الله دهه کرامت محضر مبارک حضرت بقیة الله الاعظم - عجل الله تعالى فرجه الشریف-، مقام معظم رهبرى و ملت شریف ایران، نکات زیر را مورد تأکید قرار مى‌دهد:

1. بى‌شک، ولایت مطلقه فقیه، عامل حدوث و بقاء انقلاب و نظام اسلامى بوده و امام راحل عظیم الشأن- قدس سره - و رهبر معظم انقلاب(مدظله العالى) با مدیریت و رهنمودهاى شایسته‌‌ی خود، عملاً مترقى بودن این اصل را به اثبات رسانده‌اند. مجلس خبرگان رهبری، ضمن تقدیر و تشکر از اتخاذ مواضع حکیمانه مقام معظم رهبرى در عرصه هاى مختلف، تأکید می‌نماید عمل به رهنمودهاى ایشان موفقیت و عزت ایران اسلامى را به دنبال خواهد داشت.

2. با توجه به عنایت ویژه‌ مقام معظم رهبری به مسائل فرهنگی و نگرانی معظم‌له در این زمینه، با عنایت به اینکه زیر بنای تمام برنامه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و نظامی باید صبغه‌ی فرهنگ اصیل دینی داشته باشد تا بتواند نظام اسلامی را به‌عنوان یک الگو به جهان عرضه نماید و اسلام را آن‌گونه که هست به جوامع بشری معرفی نماید؛ لذا مجلس خبرگان، ضمن تأکید بر جایگاه رفیع و مسئولیت خطیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و تشکر از تلاش‌های آن شورای محترم در عرصه‌ی فرهنگ، علم و فن‌آوری؛ از این شورا و سایر نهادهای فرهنگی اعم از حوزه‌های علمیه، علماء اعلام، نویسندگان عالی نظام، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و آموزش عالی، وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، سازمان‌های میراث فرهنگی و گردشگری، صدا و سیما و همه‌ی رسانه‌ها و مطبوعات می‌خواهد که تمام تلاش خود را برای تبیین و ترویج فرهنگ اسلامی در جامعه به کار گیرند و به مطالبات رهبر بزرگوار انقلاب(دام ظله) و اقشار مختلف مردم متعهد و خانواده‌های محترم شهدا، در زمینه‌ی فرهنگ، پاسخ مناسب دهند و اجازه ندهند مردم مسلمان کشور، بخصوص جوانان عزیز، از هجمه‌ی فرهنگی جهان سلطه و برنامه‌ها‌ی‌ گسترده‌ی دشمنان آسیب ببینند. انتظار مى رود تمامى نهادها و دستگاه هاى مسؤول در امر فرهنگ، در راستاى حفظ و تحکیم ارزش‌ها و رعایت موازین شرعى که ثمره مجاهدت علما و خون شهیدان است تلاش بیشترى نموده و با هنجارشکنان و برهم زنندگان امنیت فرهنگى جامعه که شالوده‌ی انقلاب امام و قیام ملت بوده، با ابتکار عمل و برنامه‌ریزی دقیق، به صورت فعال و با اقتدار و تدبیر لازم برخورد نمایند.

3. مقام معظم رهبرى در دیدار اخیر رییس جمهور و هیأت محترم وزیران، پانزده توصیه مهم و راهبردى داشتند. به طور قطع، حرکت در منشور ترسیم شده از سوى معظم له مى‌تواند دولت را در دستیابی به اهداف پیش‌رو، یارى نماید. مجلس خبرگان، ضمن اعلام حمایت از قواى سه گانه؛ به ویژه دولت محترم، تأکید مى‌کند که تحقق وعده‌هاى دولت و توسعه همه جانبه فرهنگى، اقتصادى، اجتماعى و سیاسى کشور، در گرو «به کارگیرى همه نیروهاى باتجربه و معتقد به نظام»، «پرهیز از اقدامات سطحى و جناحى»، «حمایت از نخبگان، متخصصان و مبتکران»، «اجراى صحیح سیاست‌هاى کلى سند چشم انداز، اصل44 و اقتصاد مقاومتی» و «توجه به مسأله ى تکثیر نسل و ایجاد بسترهاى مناسب براى آن» خواهد بود.

4. وحدت و یکپارچگى آحاد ملت، اقوام، گروه‌ها و به ویژه مسؤولان نظام اسلامى، رمز پیروزى و تداوم انقلاب اسلامى و اصلاح امور بوده و خواهد بود. در فراز و نشیب‌هاى گوناگون انقلاب، هرگاه وحدت و آرامش جامعه حفظ شده، شاهد موفقیت، پیشرفت و غلبه بر دشمنان انقلاب و اسلام بوده‌ایم. خبرگان ملت از همگان، به‌ویژه قوای سه‌گانه مى‌خواهد با وحدت کلمه و همدلى بیشتر، به تفرقه‌افکنان و توطئه‌گران اجازه میدان‌دارى نداده و بستر مناسبِ حفظ عزت و سربلندى ایران اسلامى را با وحدت، محبت و انسجام ملی در سایه‌ اسلام و رهبری ولی‌فقیه بیش از پیش محقق نمایند.

5. روز قدس امسال، با توجه به حملات ددمنشانه اسرائیل غاصب به باریکه غزه و شهید و مجروح شدن بیش از 13هزار مرد و زن و کودک بى‌گناه، در داخل و خارج از کشور، پرشورتر از گذشته در دفاع از فلسطین عزیز و غزه ى مظلوم، با حضور چشمگیرتر مردم همیشه در صحنه برگزار شد. نمایندگان مجلس خبرگان رهبرى از تمامى مردم عزیز کشورمان و همه ى آزادیخواهان جهان که در حمایت از مردم بى پناه غزه بپاخاستند؛ تشکر کرده و اقدامات وحشیانه‌ی رژیم کودک کش اسرئیل و حامیان وی از غرب و برخی کشورهای عربی و سکوت مرگبار سازمان هاى مدّعى دفاع از حقوق بشر را به شدت محکوم نموده و اعلام می‌دارد که تنها توکّل بر خدا و مقاومت مردم فلسطین بود که شکستى تاریخى بر پیکره  رژیم سفاک صهیونیستى وارد کرد و بار دیگر نداى حق طلبانه پیروزى خون بر شمشیر را به گوش جهانیان رساند و مردم مظلوم غزه توانستند پس از قریب دو ماه استوارى و مجاهدت وصف ناپذیر، اسرائیل غاصب را به زانو درآورده و خواسته ى به حق خود را بر این رژیم درنده خو، تحمیل نمایند. مجلس خبرگان رهبرى ضمن تبریک این پیروزى به ملت فلسطین و گروه‌هاى مقاومت اعلام مى‌دارد که این رژیم با کشتن انسان هاى بى دفاع و حمله به مناطق غیرنظامى، مساجد، مدارس، بیمارستان ها و مؤسسات بین المللى، مرتکب جنایت جنگى شده و باید محاکمه و مجازات شود و بداند که نمى‌تواند برعزم جدى مردم مقاوم غزه و کرانه ى باخترى، براى تشکیل دولت فلسطینى با محوریت قدس شریف فائق آید. مبارزان فلسطینى هم بدانند که «ان الله على نصرهم لقدیر».

6. مجلس خبرگان رهبری اقدامات ددمنشانه‌ گروه تروریستى داعش در سوریه و عراق را به شدت محکوم می‌کند. جنایت‌هاى این گروهِ تندرو، انحرافی و دست پرورده سازمان‌هاى جاسوسى آمریکا و اسرائیل خبیث و حامیان مالى عربى آن، دل هر دردمندى را به درد مى‌آورد. بى‌شک، همراهى باقى مانده‌هاى حزب بعث و کسانى که از نتیجه‌ انتخابات اخیر پارلمان عراق ناخشنود بودند؛ در پیشروى‌هاى این گروهک تکفیرى، مؤثر بوده است. این گروه جانى، به دنبال ایجاد اختلاف و اغتشاش بین مسلمانان و تغییر نقشه خاورمیانه است، ما ضمن تبریک پیروزی‌های اخیری که در «اِمِرلی» و «موصل» به دست آمده؛ رمز موفقیت را توکل برخدا و وحدت و یکپارچگى همه‌ گروه‌ها، طوایف و اقوام عراقى و مقاومت ارتش، مجاهدان و عشایر عراق در سایه توجه به نقش مرجعیت دینى و عمل به قانون اساسى این کشور می‌دانیم. هم‌چنین مجلس خبرگان رهبرى، روند قانونى طى شده برای انتخاب نخست وزیر جدید عراق و ائتلاف احزاب و گروه‌هاى عراقى را به فال نیک گرفته و بر لزوم هر چه بیشتر وحدت و همبستگى اقوام در عراق تأکید و اعلام مى‌‌دارد: جمهورى اسلامى ایران همچون گذشته در کنار دولت، ملت و مرجعیت عراق بوده و از ایجاد ثبات و امنیت پایدار در این کشور اسلامى؛ حمایت می‌کند.

7. ضمن حمایت از اقدامات تیم مذاکره کننده‌ هسته‌ای، از آنان می‌خواهیم: براساس نظرات داهیانه‌ مقام معظم رهبری، با رصد توطئه‌های دشمنان، کار را با تدبیر، سرعت، قاطعیت بیشتر و هماهنگ با عزت نظام اسلامی و حفظ دستاوردهای دانشمندان و بخصوص شهدای هسته‌ای پیش ببرند.

8. مجلس خبرگان رهبری ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌های گسترده‌ی حافظان امنیت کشور، انهدام پهپاد اسرائیلی را که حق مسلّم نظام اسلامی در راستای حراست از تمامیت ارضی کشور بوده ، تبریک گفته و برای همه‌ی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در تمام ماموریت‌های خطیر پیش‌رو آرزوی موفقیت می‌نماید.

9. در آستانه سال تحصیلى جدید و بازگشایى حوزه هاى علمیه، دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالى و مدارس، ضمن دعاى خیر و آرزوى موفقیت براى کلیه طلاب علوم دینى، دانشجویان و دانش‌آموزان، اساتید، مربیان و معلمان سخت کوش کشورمان؛ از این عزیزان مى‌خواهیم با تلاش مستمر برای کسب علم و دانش و مهارت و تخصص، به رشد اخلاقى و معنوى و فضائل الهى و انسانى نیز اهتمام داشته باشند. خبرگان رهبری از مسؤولان نهادهای آموزشی مى خواهد با حفظ آرامش فضاى علمى کشور، بسترهاى لازم را جهت رشد و پویایى علمى جامعه، فراهم آورده و بر تبیین، ترویج و تقویت بنیان هاى دینى، همت گمارند تا شاهد رشد شاخص‌هاى علمى، توفیقات بیشتر فرهیختگان و تعمیق مبانى اسلامى در بین نسل جوان و آینده سازان کشورمان باشیم. هم چنین از رئیس جمهور محترم مى خواهیم باتوجه به اهمیت جایگاه وزارت علوم و آغاز سال تحصیلى دانشگاهها، هرچه سریع تر فرد شایسته و مناسبى را براى تصدى این منصب به مجلس شوراى اسلامى، معرفى نماید.

10. با توجه به در پیش بودن کنگره‌ عظیم حج ابراهیمی، فرارسیدن موسم حج‌ که بی‌شک چشمه‌ی جوشان فیض الهی است را به امت اسلامی تبریک گفته و از حاجیان سعادتمند که توفیق درک این ایام را در سرزمین وحی دارند می‌خواهیم این فرصت را مغتنم بدانند و برای کسب معنویتِ بیشتر، زدودن زنگارهای دل و موفقیت ملت‌های مسلمان، بخصوص کشورهای عراق، بحرین، یمن و فلسطین و نابودی دشمنان به درگاه ربوبی ذات احدیت، دعا و تضرع نمایند.

در پایان، ضمن آرزوى شفا و بهبودى کامل براى آیت الله مهدوى کنى؛ رییس مجلس خبرگان رهبرى، یاد امام راحل، شهداى گرانقدر انقلاب اسلامى و جنگ تحمیلى و یاد و خاطره بزرگانى همچون مرحوم محمدى گیلانى، مرحوم معصومى زرندى، مرحوم سید صابر جبارى و مرحوم ماموستا مجتهدى که عضو این مجلس بودند و در روزها و ماه‌هاى اخیر به لقاءالله پیوستند را گرامی می‌داریم. هم‌چنین با گرامی داشت 12شهریور، روز مبارزه با استعمار انگلیس و تجلیل از قهرمانان عرصه‌های جهاد و مقاومت و مبارزه با استکبار و صهیونیزم در طول تاریخ، سلامت و سربلندى رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌اى - دام ظله العالى - و ملت شریف ایران را از خداوند متعال، مسئلت مى‌نماییم.

مجلس خبرگان رهبری

12/6/93
lمنبع:مشرق

انتهای پیام/گ

نظرات کاربران

شبکه اطلاع رسانی دانا
قلم_گزینشی