نظرخواهی

آیا ازعملکرد مهدی روشنفکر در توسعه شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون راضی هستید؟

تازه های سایت

13. شهريور 1393 - 11:58
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه امسال 25 هزار فرهنگی بازنشسته می‌شوند گفت: 150 هزار دانش‌آموز اول ابتدایی در سال جاری اضافه می‌شود.

 به گزارش چهارفصل به نقل از شبکه اطلاع رسانی دانا علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش شب گذشته در برنامه شب آفتابی شبکه پنج سیما در سخنانی اظهار داشت: آموزش و پرورش در کل کشور باید به کیفیت قابل قبولی دست یابد که ما با آن کیفیت فاصله داریم.

وی ادامه داد: 12 میلیون دانش‌آموز و یک میلیون فرهنگی داریم و امکانات و تجهیزات 1.5 برابر شده است و این نشان می‌دهد باید روی کیفیت کار کنیم و کاهش جمعیت دانش‌آموزی را یک فرصت بدانیم.

فانی در خصوص نظام رتبه‌بندی معلمان یادآور شد: این لایحه در کمیسیون اجتماعی دولت مطرح است و در اجلاس روسای آموزش و پرورش کشور نیز بحث رتبه‌بندی معلمان را از رئیس جمهور خواستار شدیم چرا که در سند تحول نظام آموزشی رتبه‌بندی معلمان آمده است.

وزیر آموزش و پرورش یکی از راهکاری سند تحول آموزشی را رتبه‌بندی معلمان دانست و گفت: در رتبه‌بندی به دو هدف می‌رسیم که یکی افزایش انگیزه در معلمان و دیگری ارتقا سطح علمی آنها است و ارشدیت فعلی معلمان بر حسب سنوات خدمت آنهاست در حالی که معتقدیم غیر از سنوات خدمتی معلم بر اساس تلاش‌هایی که می‌کند و روش‌های نوین تدریس باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: حدود 700 هزار معلمی که الان در کلاس تدریس فعالیت می‌کنند معلمانی داریم که به روش سنتی تدریس می‌کنند و معلمانی نیز هستند که به جای نوشتن فرمول در همان ابتدای کار از دانش‌آموزان می‌خواهند خودشان به فرمول دست پیدا کنند.

فانی در خصوص روش مهندسی معکوس در موسسات کنکور گفت: روش مهندسی معکوس در موسسات کنکور چند سال پیش در تبلیغات کنکور وجود داشت اما دیگر با سوالات عمیق کنکور این روش جواب نمی‌دهد.

وی با اشاره به قانون کنکور گفت: هر سال نقش کنکور کمتر می‌شود و امسال 25 درصد قبول شدن کنکور مربوط به نمرات امتحانات نهایی سوم متوسطه بوده است و این روند هر سال در حال افزایش  است.

وزیر آموزش و پرورش مهمترین مسئله در شش ماه گذشته را که توسط وزارت آموزش و پرورش دنبال شده 5 سیاست این وزارتخانه برشمرد و گفت:‌ بهسازی و ساماندهی نیروی انسانی از جمله آنهاست که امسال حدود 25 هزار فرهنگی بازنشسته می‌شوند و 150 هزار دانش‌آموز اول ابتدایی نیز امسال اضافه می‌شود که اگر این تعداد به هر کلاس 30 نفری تقسیم کنیم 5 هزار نیروی انسانی که با مجموع 25 هزار نیروی بالا جمعا 30 هزار نیروی انسانی می‌شود.

فانی ادامه داد: در کنار آن نیز تعدادی درخواست بازنشستگی پیش از موعد کردند که آن را نیز از طریق معاونت ریاست جمهوری پیگیری می‌کنیم که حدودا تعداد تا 3 هزار نفر است که باید در مجموع 32 هزار نیرو وارد سیستم کنیم که به ما یک نفر نیرو هم وارد سیستم نکردیم و از ساماندهی نیروی انسانی استفاده کردیم و بهره‌وری نیروی انسانی را افزایش دادیم و از همکاران فرهنگی به نحو درست استفاده کرده‌ایم یعنی همکاری که در سال گذشته شاغل بود اما کاری نداشت و در سال گذشته 30 هزار نیروی بیکار داشتیم یا شاید هم بیشتر از این تعداد باشد.

80 مدرسه تک‌دانش‌آموزی داریم

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: امسال تلاش کردیم همه دانش‌آموزان را تحت پوشش قرار دهیم و مدرسه‌ای را بازگشایی می‌کنیم که یک دانش‌آموز دارد و برای آن یک نفر نیز معلم می‌گذاریم و 4 هزار و 600 مدرسه داریم که فقط یک تا 5 دانش‌آموز دارد و حدود 70 تا 80 مدرسه تک دانش‌آموزی داریم که برای نمونه در آذربایجان شرقی 19 کلاس تک دانش‌آموزی وجود دارد.

وی اضافه کرد: امسال مصمم هستیم بی‌سواد تولید نکنیم و تمام مناطق ولو یک دانش‌آموزی مدرسه داشته باشد و مدارسمان را به خاطر 32 هزار کسری معلم تعطیل نمی‌کنیم و 32 هزار کسری معلممان را به وسیله برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح نیروی انسانی دنبال می‌کنیم و مدارس را بازگشایی کرده و برای بازگشایی مدارس هیچ مشکلی نداریم.

وزیر آموزش و پرورش به طرح شهاب اشاره کرد و افزود: دو رویکرد برای شناخت هدایت و رشد استعدادها وجود دارد، اول این که دانش‌آموزان را جدا کنیم و با گرفتن آزمون آنها در مدارس استعدادهای درخشان درس بخوانند و روش دوم آن است که دانش‌آموزان را جدا نکنیم و آنها در داخل مدرسه استعدادیابی شوند و رشد کنند.

فانی اضافه کرد:‌ خوبی روش اول آن است که این روش ساده است اما ضعف آن جدایی دانش‌آموزان از بدنه سایر دانش‌آموزان است و این که آنها خود را تافته جدا بافته می‌دانند و وقتی دانش‌آموز جدا شود دیگر رقابتی وجود ندارد و ما امسال هم مدرسه تیزهوشان داریم و آزمون امسال نیز غیر از سال‌های گذشته بود و سوالات فنی و حساب شده طراحی شد.

70 هزار دانش‌آموز استثنایی داریم

وزیر آموزش و پرورش با تاکید به اهمیت توجه به دانش‌آموزان استثنایی افزود: حدود 70 هزار دانش‌آموز در مدارس استثنایی داریم و در روش تلفیقی نیز برای دانش‌آموزان در مرز عادی و استثنایی انجام می‌شود باید به این دانش‌آموزان که در مدرسه عادی درس می‌خوانند توجه بیشتری شود که امسال نیز ما با قوت آن را دنبال می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش انجام می‌دهد که هدفش افزایش بهره‌وری خواهد بود و بحث ساماندهی نیروی انسانی و توسعه مشارکت را دنبال می‌کنیم در این راه موفق شویم اما نیاز به حمایت بیشتری داریم چرا که هزینه‌کردن در آموزش و پرورش بهترین سرمایه‌گذاری است و پیشنهادات خود را برای سال آینده و برنامه ششم شروع کرده‌ایم و امید داریم دولت و مجلس نیز حمایت بیشتری کند.

انتهای پیام/گ

 

نظرات کاربران

قلم_گزینشی
شبکه اطلاع رسانی دانا