نظرخواهی

آیا ازعملکرد مهدی روشنفکر در توسعه شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون راضی هستید؟

تازه های سایت

25. آبان 1394 - 20:50
کارشناس واحد سلامت خانواده و جمعیت در کهگیلویه با بیان اینکه تأخیر در ازدواج ممکن است پیامدهای منفی داشته باشد، گفت: تأخیر در ازدواج برای دختران، عوارض ناخوشایندی مثل ناباروری، ایجاد یائسگی زودرس و پوکی استخوان به همراه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چهارفصل، فرناز شجاعی کارشناس واحد سلامت خانواده و جمعیت اظهار کرد: انسان موجودی اجتماعی است که نمی تواند بدور از همنوعان خود زندگی با دوام و باکیفیتی را دنبال کند.

 

وی با بیان اینکه ازدواج می تواند در حفظ  و بقای سلامت روحی، جسمی و روانی افراد تاثیر بسزایی داشته باشد، افزود: پژوهش ها نشان داده که تعداد دفعاتی که افراد متأهل به خدمات درمانی نیاز پیدا می کنند کمتر از تعداد دفعاتی است که افراد مجرد یا طلاق گرفته به این سرویس ها پیدا می کنند.

 

شجاعی ادامه داد: از آنجایی که ازدواج یکی از مراحل مهم زندگی افراد به شمار می رود، در آن فاکتورهای مهمی مانند جنبه های اجتماعی، مادی، اعتقادی - فرهنگی و جنبه های روانی دخیل است.

 

این کارشناس واحد سلامت خانواده با اشاره به اینکه از نظر فیزیولوژیکی تأخیر در ازدواج برای دختران عوارض ناخوشایندی مثل ناباروری، ایجاد یائسگی زودرس و پوکی استخوان به همراه دارد، افزود: تأخیر در ازدواج، بحران و نابسامانی درون خانوادگی و اجتماعی برای دختران در پی دارد که به شدت از لحاظ روحی و روانی آنان را نیز دچار مشکل می کند.

 

اختلاف سنی دختر و پسر نباید آنقدر زیاد باشد که دوره رشدی آنها متفاوت باشد

شجاعی در خصوص سن ازدواج، اظهار داشت: بهترین و معمول ترین وضعیت ازدواج این است که سن پسر کمی بیشتر از سن دختر یا حداقل مساوی باشد(مثلاً 1 الی 5 سال) این به خاطر این است که مدت باروری در خانمها محدود بوده و در آقایان نامحدود، و قدرت باروری خانم ها زودتر از آقایان شروع می شود.

 

وی ادامه داد: همچنین اختلاف سنی دختر و پسر نباید آنقدر زیاد باشد که دوره رشدی آنها متفاوت باشد و در علاقه ها، سرگرمی ها، طرز نگرش و بینش و انرژی های روانی با هم متفاوت باشند.

 

شجاعی تصریح کرد:نکته مهم دیگر این است که علاوه بر سن شناسنامه ای باید به سن بلوغ عقلی- اجتماعی، فرهنگی و ظاهری وی نیز توجه شود.

 

وی خاطرنشان کرد: نقش خانواده در زمینه سازی سن ازدواج، پیشگیری از اختلافات جوانان بسیار مهم و اساسی است والدین می توانند با اقدام به موقع برای ازدواج فرزندانشان با دست برداشتن از سختگیری های بی مورد، رسومات و سنت های غلط و انتظارات و توقعات نابجا از فرزندان، زمینه ازدواج به موقع آن ها را فراهم نموده و به مسئولیت دینی و اخلاقی خود عمل کنند.

منبع: پایگاه خبری کهگیلویه

انتهای پیام/

نظرات کاربران

شبکه اطلاع رسانی دانا
قلم_گزینشی