نظرخواهی

انتصاب های استاندار جدید را برای پیشرفت استان چگونه ارزیابی می کنید؟

تازه های سایت

30. مهر 1396 - 9:29
گردشگران تعداد ۱۰ چاله آتش در محدوده یک درخت بلوط در پارک جنگلی یاسوج ایجاد کرده اند که در نوع خود می تواند یکی از خطرناک ترین کارها در عرصه پوشش گیاهی و جنگلی باشد چرا که این اتفاق می تواند سبب آتش سوزی در منابع طبیعی و این پارک جنگلی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی چهارفصل؛جنگل های ایران بر روی هم ۳٬۴۰۰٬۰۰۰ یا سه میلیون و چهار صد هزار هکتار جنگل در دامنه‌های شمالی کوه‌های البرز و استان‌های ساحلی دریای خزر وجود دارد. مساحت جنگل‌های دیگر که پراکنده درسایر نقاط کشور می‌باشند تا سه میلیون هکتار است. از این جنگلها تنها ۱، ۳ میلیون هکتار برای بهره‌برداری صنعتی قابل استفاده‌است، بقیه جنگل‌ها به سبب کمبود در نگاهداری درست یا آسیب‌های طبیعی مورد بهره‌برداری نیستند. براساس اسناد و مدارک موجود، ایران از زمان باستان تا آغاز قرن هیجدهم دارای جنگل‌های بسیار و گوناگون بود. پهنه جنگل‌های موجود در ایران با مرزهای کنونی در زمان هخامنشیان به بیش از ۱۶ میلیون هکتار می‌رسید. از بین بردن جنگل‌های ایران از زمان حمله مغول آغاز گشت و به ویژه در سه قرن گذشته به بالاترین مرتبه خود رسید. در زمان قاجار بین سالهای ۱۲۸۱ و ۱۲۹۱ نزذیک به ۱۳۰ هزار تن ذغال چوب از بریدن درختان جنگلی ایران تولید شد و به خارج از کشور صادر شد.

کهگیلویه و بویراحمد نیز با داشتن بیش از 600 جاذبه گردشگري و بیش از 500 چشمه طبیعی جایگاه ویژه اي در میان سایر استان هاي کشور دارد. یکی از مهمترین جاذبه هاي طبیعی کهگیلویه و بویراحمد وجود پارك جنگلی در شهر توریستی یاسوج است که همچون نگینی سبز چشم هر مسافري را به سوي خود جلب می کند.

این پارك با پوشش درختانی مانند بلوط، زالزالک و کیکم وحشی و آب و هوایی معتدل پس از آبشار یاسوج دومین مکان مفرح مورد علاقه گردشگران است.

اما حضور گردشگران در این پارک با نابودی قسمتی از درختان بلوط همراه است که هر از چند گاهی از سایت های مختلف استان گزارشات خساراتی که از طرف گردشگران به این پارک وارده شده است منتشر می گردد در این گزارش شاهد این هستیم که گردشگران تعداد ۱۰ چاله آتش در محدوده یک درخت بلوط در پارک جنگلی یاسوج ایجاد کرده اند که در نوع خود می تواند یکی از خطرناک ترین کارها در عرصه پوشش گیاهی و جنگلی باشد چرا که این اتفاق می تواند سبب آتش سوزی در منابع طبیعی و این پارک جنگلی شود.

پارک جنگلی یاسوج با مساحت حدود 1111 هکتار در شمال شرق شهر یاسوج در مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد واقع شده است. با توجه به قابلیت بالای پارک جنگلی یاسوج در جذب گردشگر، ضروری به نظر میرسد که برای جلوگیری از تخریب در عرصه پارک بر اثر تفرج، برنامهریزی درست و اصولی انجام گیرد و برای این امر اطلاع از وضعیت عوامل محیطی، جنگلشناسی و انسانی در منطقه و تاثیر این عوامل بر تخریب پوشش گیاهی پارک ضروری به نظر می رسد. 

 

چرا درجای قبلی آتش روشن نمی‌کنیم و به‌ سادگی طبیعت را نابود می‌کنیم؟!!

نظرات کاربران

شبکه اطلاع رسانی دانا
قلم_گزینشی