نظرخواهی

آیا ازعملکرد مهدی روشنفکر در توسعه شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون راضی هستید؟

تازه های سایت

6. آبان 1396 - 8:56
سخنگوی اسبق کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: دولت باید از امکانات تحت اختیارش برای حضور بیشتر مردم و تسهیل گری استفاده می کرد اما متاسفانه در سالهای اخیر و به ویژه امسال به نظر می رسد تدبیرهایی که دولت تدبیر و امید به خرج می دهد بیشتر سنگ اندازی و مانع تراشی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی چهارفصل؛ ستار هدایت خواه سخنگوی اسبق کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با خبرنگار این پایگاه اطلاع رسانی با اشاره به راهپیمایی عظیم شیعیان در اربعین حسینی گفت: اربعین حسینی به عنوان یک حرکت خوجوش مردمی در کشور شروع شده است و به برکت تاکیدات مقام معظم رهبری پرشورتر برگزار می شود.

 

وجه مردمی اربعین روز به روز جدی تر و پر رنگ تر می شود 
وی گفت: وجه مردمی اربعین روز به روز جدی تر و پر رنگ تر می شود اما این حرکت یک وجه حاکمیتی دارد که دولتمردان ما ستادی تحت عنوان ستاد اربعین تشکیل داده اند و بنا بوده که در این ستاد تسهیل گری کنند برای حضور پر شورتر و آسان تر مردم در این حرکت عظیم بین المللی، حرکتی که در واقع نماد قدرت شیعه و یک رزمایشی است که در آن تمام ولایتمداران عالم در آن حضور می یابند و حرکتی است که زمینه ساز ظهور امام زنان (عج) است و می توان گفت تدبیری الهی برای مسئله ظهور است که انتطار می رفت دولت در این زمینه اهتمام جدی تری داشته باشد.

 

سخنگوی اسبق کمیسیون فرهنگی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به استفاده دولت از امکانات تحت اختیار خود گفت: دولت باید از این امکانات برای حضور بیشتر مردم و تسهیل گری در این امر استفاده می کرد اما متاسفانه در سالهای اخیر و به ویژه امسال به نظر می رسد تدبیرهایی که دولت تدبیر و امید به خرج می دهد بیشتر سنگ اندازی و مانع تراشی و سخت تر کردن حضور مردم در راهپیمایی اربعین است که از جمله این ایجاد مانع بر سر راه حضور بیشتر مردم افزایش هزینه ها می باشد.

 

هزینه ویزا حدود دویست هزارتومان و گاهی بیش از این مقدار رسیده است
وی بیان کرد:  در حال حاضر حدود دویست هزارتومان و گاهی بیش از این مقدار رسیده است که هزینه ویزا و هزینه های جانبی دیگر است که این هزینه های جانبی بخشی از آن را نهاد های دولتی به عنوان مثال هلال احمر دریافت می کند. هلال احمر که از بودجه های عمومی استفاده می کند چه ضرورتی دارد که بخواهد از اربعین چیزی به عنوان بودجه نصیب خود کند!؟

 

هدایت خواه یادآور شد: بعضی از نهادها ظاهرا در این فرصت برای خودشان کیسه دوخته اند و یا مبالغی که برای بیمه ها پیش بینی شده است که با توجه به حجم حضور مردم در این حرکت که پیش بینی می شود بیش از چهار میلیون نفر هست در یک فرصت حدود 10 روزه، بیمه ها چند ده میلیارد سود می کنند که این با کدام مبنا سازگار است!؟

 

 افزایش قیمت دلار
 وی اظهار کرد: افزایش قیمت دلار از طرف دیگر، که قیمت آن تا قبل از اربعین سه هزار و 600 تومان بوده است در ایام اربعین به حدود چهار هزار تومان می رسد که این موضوع نشان می دهد که دولت یا برنامه ریزی ندارد یا با برنامه قیمت دلار را افزایش داده است که چیزی از افزایش نصیب خود کند.

 

فعال فرهنگی استان با اشاره به هزینه های اربعین گفت: هزینه دیگری که با برنامه ریزی دولتمردان است بحث هزینه های ایاب و ذهاب است که خود دولتمردان رسما اعلام می کنند که این هزینه دو برابر شود. این در حالی است که قرار است در اربعین این هزینه ها کاهش یابد نه اینکه دو برابر شود و وقتی اینها مجوز دو برابر را می دهند این هزینه تا سه برابر هم می رود و در استان ما این موضوع سه برابر است و هیچ کس هم این موضوعات را کنتذگرل نمی کند.

 

دولت ما باید از دولت عراق الگو بگیرد

وی یادآور شد: دولت ما باید از دولت عراق الگو بگیرد که ایاب و ذهاب و خیلی از وسایل دولتی را مجانا در اختیار زوار قرار می دهند که زوار بتوانند راحت تر در این عرصه حضور پیدا کنند و این در حالی است که دولت عراق در جنگ با تکفیری ها می باشد و خودش با مشکلات عدیده ای روبرو است ولی تسهیلاتی که آنها پیش بینی می کنند برای حضور مردم در این همایش عظیم متاسفانه بیشتر از آن تسهیلات و برنامه ریزی هایی که در داخل ایران علی رغم تاکیدات زیاد مقام معظم رهبری است.

 

هدایت خواه اظهار کرد: جاهایی هم هست که می خواهند ورود پیدا کنند و وجه مردمی حرکت اربعین را خدشه دار کنند. دولت می تواند در بحث روادید با تشویق هایی به دولت عراق می تواند کاری کند که روادید نه فقط در اربعین بلکه در کلیه ایام سال برداشته شود که البته به نفع دو طرف است چون به هر حال عراقی ها هم چند میلیون نفر آنها در طول ایام سال برای زیارت امام رضا (ع) و حضرت معصدمه (س) وارد کشور می شوند.و قاعتا آنها هم بهره می برند و با دیپلماسی و گفت و گوی وزارت خارجه می توان این مسئله را حل کرد.

 

وی در خصوص حضور مردم استان در مراسم پیاده روی اربعین گفت: تا کنون بیش از 10 هزار نفر در سامانه سماح برای حضور در مراسم اربعین ثبت نام کرده اند که پیش بینی می شود تا روزهای پایانی به حدود 15 هزار نفر برسد که تقریبا یک رشد 40 درصدی را نسبت به سال گذشته برای استان رقم می زند.

 

 تعداد موکب های استان امسال نسبت به سال گذشته چند برابر شده است 
دبیر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در استان بیان کرد: تعداد موکب های استان هم امسال نسبت به سال گذشته چند برابر شده است که در داخل ایران موکب های ما حدود سه برابر شده است یعنی هشت موکب در داخل ایران داریم و 6 موکب هم در داخل کشور عراق بر پا می شود و کمک های مردمی استان خصوصا شهرستان های بویراحند و دنا دیروز دیروز بوسیله 10 دستگاه تریلر به کشور عراق ارسال شد.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

شبکه اطلاع رسانی دانا
قلم_گزینشی