نظرخواهی

انتصاب های استاندار جدید را برای پیشرفت استان چگونه ارزیابی می کنید؟

تازه های سایت

13. آبان 1396 - 13:16
سفیر عمان صبح امروز به یاسوج سفر کرد و در دیدارهایی با مسئولین استانی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی چهارفصل؛ در ابتدای این جلسه جبار کیانی گفت:دولت پادشاهی عمان و جمهوری اسلامی ایران از دیرباز روابط صمیمانه با هم داشتند که کشور ما ایران در شرایط سخت حامی کشور عمان و در زمان تحریم هم دولت عمان با ما روابط حسنه ای داشته است و این فرصت بدست آمده می تواند نقطه عطفی در روابط اقتصادی ما باشد.

 

وی افزود:استان کهگیلویه و بویراحمد یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور ایران را تشکیل می دهد و از مواهب طبیعی 25 درصد نفا کشور 10 درصد آب کشور را در اختیار دارد 25 درصد جنگل کشور و سرزمینی چهارفصل و با جاذبه گردشگری که بعنوان پایتخت چهارفصل ایران قلمداد می شود.

 

رئیس اتاق بازرگانی استان بیان کرد: همسایگی با استانهای فارس، خوزستان و اصفهان می تواند برای عمان از ملاحظات خوبی برخوردار باشد و با توجه به پتانسیل استان در کالا می تواند بعنوان مولد و رونق کسب و کار کشور عمان قرار گیرد که برای ایجاد یک روابط دائم نیاز به یک روادید به یک کثیر الورود هستیم که تجار بتوانند به عمان سفر کنند و روابط را تقویت نماییم.

 

وی اظهار کرد: مشکلات بانکی از جمله مشکلاتی می باشد که بین روابط بین تجار دوکشور می باشد.

 

مشترکات بین استان و عمان تولید نفت است

در بخش دوم این جلسه معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری گفت: از شاخصه های اجتماعی چیزی که مشاهده می شود نشان دهنده نرخ بیکاری استان است و نرخ تورم بصورت استانی محاسبه نمی شود و بصورت ملی زیر ده درصد می باشد و مشترکات بین استان و عمان تولید نفت است که بصورت مساوی 750 هزار بشکه در روز می باشد.

 

وی افزود: خصوصیت مشترک دیگربحث گردشگری است که  کشور عمان در حوزه گردشگری حوزه خلیج فارس شناخته می شود از طرفی استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان پایتخت چهارفصل ایران است و نزدیکی ما به استانهای یزد، فارس، اصفهان و بوشهر می تواند ما را به کشور عمان نزدیکتر نماید و دروازه ای بعنوان تجارت خارجی باشد که با بالاترین نرخ کالاهای ما از طریق عمان به کشورهای هدف صادر شود و به عنوان یک دبیرخانه مشترک بین سفارت عمان در ایران و استان کهگیلویه و بویراحمد بتوانیم زمینه های همکاری را بیشتر از این حساب کنیم و به ایجاد زمینه های مشترک به روابط بین دو کشور کمک نماییم.

 

محنایی به اشاره به سفیر سفیر عمان گفت: انتظار ما از این سفر این است که سطح مناسبات را به عنوان گشایشی بین دو کشور در قالب قانون سرمایه گذار خارجی و تبادل پول گردشگری سطح مناسبات بین دو کشور ارتقا بخشیم. 

 

استان از منابع معدنی خاصی برخوردار است

حسینی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در ادامه گفت:در استان  76 کارخانه داریم که  برای 800 نفر اشتغال در سطح استان ایجاد کرده است.

 

وی افزود: مهمترین تولیدات استان با قابلیت صادرات، آب معدنی، موکت، نوشابه های گازدار،مالت،  دلستر، ماء الشعیر، عصاره و مشتقات گیاهی، پودر و عصاره شیرین بیان، سیمان خاکستری، مواد آرایشی و بهداشتی است.

 

 معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در ادامه به منابع معدنی استان گفت: استان از منابع معدنی خاصی برخوردار است که از این جمله می توان فسفات که بالاترین ذخیره ارزی در کشورکه بالغ بر صدمیلیون تن است را برشمرد.

 

قابلیت های صادرات زیادی در استان وجود دارد

در ادامه گوهرگانی رئیس جهاد کشاورزی استان با اشاره به صنایع غذایی و صادرت میوه گفت: قابلیت های صادرات زیادی در استان وجود دارد و اینکه بالای نود درصد مواد غذایی آن را وارد می کند و بخاطر نزدیکی این استان با کشور عمان اگر این کشور سرمایه گذاری مشترکی را بنیانگذاری کند می تواند برای هر دو کشور منفعت داشته باشد.

 

وی افزود: در زمینه ای گیاهان دارویی، ماهیان سردآبی،گیاهان خوراکی،گل رز و میوه جات هر مقداری که کشور عمان درخواست کند ما می توانیم برآورده نماییم.

 

 کشور برادر و دست عمان مایل باشند در بحث سرمایه گذاری هتلینگ با هم همکاری داشته باشیم 

مدیرکل میراث فرهنگی نیز در این دیدار اظهار کرد: با توجه اینکه سفیر دومین بار است به استان سفر کرده است با اطمینان با گردشگری و جاذبه استان آشنا است و گردشگری بعنوان جابجایی سلیقه ها و آداب و رسوم می تواند در جاذبه گردشگری نقش مهمی ایفا نماید که سهمیه ایران 6 میلیون نفر و عمان سه و نیم میلیون نفر است.

 

وی افزود: ما در راستای زیر ساخت های گردشگری تلاش می کنیم از طرفی کشور ایران از لحاظ میراث گردشگری جزو ده کشور دنیا و از لحاظ تنوع صنایع دستی بین سه کشور اول دنیا  قرار دارد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی اظهار کرد: با توجه به ذائقه گردشگران سعی کرده ایم اقامتگاه هایی نظیر: هتل ها و کمپ ها را احداث کرده ایم هرچند کافی نیست.

 

وی یادآور شد: ما دوهزار جاذبه گردشگری تاریخی و به لحاظ جاذبه های طبیعی 48 قلعه بالای 8000متر، گونه و گیاهان مختلف و رودهای جاری داریم که اگر کشور برادر و دست عمان مایل باشند در بحث سرمایه گذاری هتلینگ با هم همکاری داشته باشیم

 

باقری در ادامه گفت: در پایان در خصوص کشور عمان به یک جمله اشاره می کنم که به جای دوبی به کشور شگفت زده عمان برویم چرا که مردمان این دیار مهربان و دوستدارایرانیان هستند و این علاقه به حدی است که بزرگترین هتل مسقط را به زبان فارسی گلستان گذاشته اند.

 

آمادگی لازم را جهت همکاری با تجار عمان

در ادامه امیری دبیر شورای بانک‌های کهگیلویه و بویراحمد گفت: بانک های استان به ویژه بانک ملی با بالاترین شعبه در خارج از کشور به ویژه شعبه مسقط و همچنین همجواری در شعبه های شارجه و دوبی آمادگی لازم را جهت همکاری با تجار و انجام حواله های ارضی و سایر خدمات مربوطه را دارد و این نقطه قوت بین دو کشور در بحث سرمایه گذاری باشد.

 

 حدود 500 شرکت دارای گریت های بین المللی در استان وجود دارد

رییس سندیکای پیمانکاران در این دیدار با اشره به ظرفیت های استان گفت: در استان حدود 500 شرکت دارای گریت های بین المللی نظیر نفت، گاز و آب و فاضلاب ساختمان سازی دارای قابلیت های تخصصی می باشد. 

وی اظهار کرد: شرکت های توانمند ایرانی در کشورهای عربی مشغول به کار می باشند که بخشی از این پیمانکاران از استان کهگیلویه و بویراحمد می باشد. 

 مدنی فر  در ادامه با اشاره به همکاری با عمان بیان کرد: خوشحال می شویم که با عمان در زمینه های عمرانی و اقتصادی  مختلف همکاری داشته باشیم.

 

بابک درست مدیرعامل شرکت نمایشگاه های دایمی در استان گفت : برپایی نمایشگاهها نه تنها درارتقا علمی بلکه فضای مناسبی در تبادلات علمی و ابتکارات می باشد. 

وی افزود:  از سفیر تقاضامندیم که هیئت تجاری به استان در زمینه مختلف نظیر: صنعت، نفت،ساختمان، چرم، صنایع غذایی و گیاهان دارویی به استان روانه نمایند.

 

در تمامی زمینه های اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد از توان بالایی برخوردار است

در پایان این دیدار سفیر عمان گفت: در تمامی زمینه های اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد از توان بالایی برخوردار است که به همین راحتی و در این فرصت کم جمع بندی آن سخت است و من اینجا هستم که این همکاری را بین عمان و یاسوج تشویق نمایم.

 

وی افزود: امروز با استاندار صحبت کردم و پیشنهاد دادم برای هر امری تفاهم نامه ای امضا شود.

 

سفیر عمان در ادامه با اشاره به صدور روادید گفت: در مورد ویزا امیدوارم تا پایان امسال طرح ویزای یکساله را برای تجار ایرانی حل نماییم.

 

وی بیان کرد: نه تنها سرمایه گذاری در عمان بلکه این سرمایه گذاری باید بصورت دو طرفه انجام پذیرد.

 

البروانی یادآور شد: در مورد صنعت توریست و گردشگری  وزیر ما تا پایان ماه به ایران خواهد آمد و در دو روز آینده مرتضی سرمدی برای مرتفع ساختن مشکلات بانکی به مسقط سفر می کند.

دیدگاه‌ها

تصاویر ویژه از بدرقه بزرگترین کاروان اربعین حسینی استان کهگیلویه و بویراحمد در گلزار شهدا یاسوج http://jebhefarhangikb.ir/?p=890

نظرات کاربران

شبکه اطلاع رسانی دانا
قلم_گزینشی