نظرخواهی

انتصاب های استاندار جدید را برای پیشرفت استان چگونه ارزیابی می کنید؟

تازه های سایت

16. آذر 1396 - 14:13
باغ چشمه بلقیس در استان کهگیلویه و بویراحمد، در دشتی هموار معروف به شهرک قلعه کره شهبازی از توابع بخش چرام و در 5 کیلومتری شرق چرام رنگ خاصی را در روزهای پاییزی به خود گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی چهارفصل به نقل از چرام،باغ چشمه بلقیس در استان کهگیلویه و بویراحمد، در دشتی هموار معروف به شهرک قلعه کره شهبازی از توابع بخش چرام و در 5 کیلومتری شرق چرام و یک کیلومتری روستای شهرک در میان تپه ماهورها و کوهها واقع شده است.

 

این باغ از شمال به جاده چرام ـ گچساران، از جنوب به اراضی کشاورزی، از غرب به باغ جهاد کشاورزی(باغ عمران) و از شرق به اراضی کشاورزی و کوههای همجوار محدود می‎شود. چندین نهر فصلی و دایمی در این دشت جریان دارد و محصولات غلات چون گندم، جو و برنج در این منطقه کشت می‎شود.

 

 

زیبایی های باغ تاریخی چشمه بلقیس تنها به دو فصل فوق محدود نمی شود و این روزها در حالی که تنها نیمی از سومین فصل سال را پشت سر گذاشته ایم، باغ چشمه بلقیس حال و هوایی پاییزی به خود گرفته و به رنگین کمان هفت رنگی می ماند که زیبایی اش دیده ها را به خود خیره می کند.

 

سرخی و زردی برگهای درختان باغ چشمه بلقیس در این فصل علاوه بر زیبایی شگفت انگیزی که دارند نشانه ای از تکامل گیاهان و درختان این باغ هستند.

 

 

از گذشته‌های دور رنگهای زرد و قرمز برگهای درختان در فصل پاییز مورد توجه هنرمندان بوده است و این روزها شاهد حضور عکاسان و نقاشانی هستیم که برای ثبت این صحنه ها به این باغ زیبا می آیند.

 

این بنا به گفته اهل منطقه توسط زنی به نام بلقیس حدود اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی احداث گردید. در سال 1327 مردم محل در اطراف آن به احداث چند باغ کوچک اقدام نمودند و در سال 1338 شخصی به نام اسکندر خان چرامی آن را خریداری شد و به گسترش آن اقدام نمود. چشمه بلقیس نام جدید روزگار ما برای باغی است که مرحوم اسکندر خان چرامی در اطراف این چشمه بر جای باغی که از ازمنه پیش از او، در این محل وجود داشت توسیع و تجدید رونق نموده است.

 

نظام آبیاری این باغ بر اساس فوران آب چشمه‌های اصلی و چندین چشمة فرعی می‎باشد که بوسیله نهرهای کوچک و بزرگ متعددی در باغ جریان می‎یابد و آب مازاد آنها بوسیله جویی بزرگ به طرف استخر باغ که در ضلع جنوب غربی باغ واقع شده هدایت می‎شود.

 

 این استخر زیبا به شعاع 10 متر و عمق 1/5 متر بصورت دایره و دارای سه ورودی و یک خروجی می‎باشد که آب چشمه از مسیر خروجی به رودخانه فشیان می‎ریزد. این استخر، باغچه‎ای به قطر 4 متر که پوشیده از درختان نخل، نارنج، پرتقال و گلهای زیبا و متنوع است را در آغوش گرفته است.برج به ابعاد 70* 150 متر می باشد که ضلع در غرب باغ واقع شده که قسمت شرقی آن صخره ای بزرگ به ارتفاع 25 متر وقسمت غرب آن به صورت تلی از خاک است که قطعه سفالهای زیادی در سطح آن یافت می شود که تنه های بزرگ آنها حکایت از قدمت تاریخی آنها دارد .

این باغ دارای سه چشمه اصلی وچندین چشمه فرعی می باشد که در ضلع غربی باغ ودامنه فوران می نمایند . وبوسیله نهرهای کوچک وبزرگ متعددی در باغ جریان دارند وآب مازاد آنها نیز به وسیله چوب بزرگی به سوی استخر باغ که در ضلع جنوب غربی باغ واقع شده هدایت می شود .استخر باغ به صورت دایره ای شکل می باشد که دارای سه ورودی ویک خروجی است .

گفتنی است که چشمه بلقیس چرام باغی است که در ۴ کیلومتری جنوب شهر چرام در مسیر جاده چرام-گچساران واقع شده که این چشمه یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد است.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

شبکه اطلاع رسانی دانا
قلم_گزینشی